Sağlık & Fitness

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde en yoğun karadeniz bölgesinde yetişmektedir fındık.Huşgiller ailesinden gelen ve ılıman iklimleri seven bir bitkidir.Gerek çikolatada gerekse kuruyemiş olarak severek yediğimiz ülkemizde en çok yetişen bir bitki türüdür.Fındık ağaçlarının boyu 3 metreden 30 metreye kadar değişmektedir.

Fındık insan vücuduna çok faydalı bir besindir.Karbohidrat ve yağ ile metobolizmayı düzenleyen B grubu vitaminler yönünden zengin bir kaynaktır.Kan yapımı ve sağlık için gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri,gelişim çağında bulunan çocuklar için çok önemlidir.

E vitamini açısından zengin olan fındık kalp ve diğer kasların sağlığı için en iyi besinlerden biridir.Kanda alyuvarların parçalanmasını önleyerek kansızlığa karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Kemik ve diş yapımında gerekli olan kalsiyum, kan yapımında gereken demir, büyüme ve cinsiyet hormonlarının gelişmesinde rol oynayan çinko için,en iyi bitkisel kaynaktır.Sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışması için gerekli olan potasyumca da zengindir.Kemik gelişimi ve sağlığı ile kan basıncını da düzenlemede önemli rol almaktadır.

Beslenme uzmanları genel olarak günlük beslenmede fındık ve fındık ürünlerine daha fazla yer verilmesini önermekte,özellikle çocuklar,gençler ve sporcular için çok büyük bir enerji kaynağı olduğunu belirtmektedirler.

İlginizi Çekebilir:  Ayaklarda Su Toplanması Neden Olur ?