Hobiler & Özel İlgi Alanları

1 Nisan Şakası Nedir?1 Nisanda Şaka Yapmak Neden Yanlıştır?

Türkiye’de olduğu gibi 1 Nisan günü tüm Dünyada “hile günü” olarak kutlanmaktadır. Fakat 1 Nisan hakkında çok fazla bilinmeyen bu bilgiler sayesinde nasıl bir gün olduğunu öğreneceksiniz.

Bazı rivayetlere göre, 1564 senesine kadar Fransa’da yılın başlangıç günü 1 Nisandı o zamanın Kralı olan 4. Charles, yılın başlangıcını Ocak  ayının 1. gününe çekti. Bununla beraber 1 Ocak 1565 yılı ile birlikte yeni yıl kutlanmaya başlandı fakat bazı şakacılar 1 Nisan geldiğinde eskiden olduğu gibi birbirlerine şaka yapmaya devam etmiş ve hediyeler vermişlerdir.

1-Nisan-Şakası-Nedir1-Nisanda-Şaka-Yapmak-Neden-Yanlıştır-2

1 Nisan ve Müslümanların Şehid Edilmesi

1 Nisan için bilinen en eski hikaye, 1 Nisan şakalarının çıkış tarihi şu şekilde anlatılmaktadır.15. yüzyıl sonlarına doğru, Haçlı ordusu İspanya’da bulunan Endülüs Müslümanlarına ait olan son kale Gırnata’yı kuşatır.Bu çok uzun süren bir kuşatmadır. Kış aylarının da etkisiyle kale korunabilmektedir.

Durumun zor olduğunun farkında olan Haçlı ordusu kumandanı kaleyi düşürmek adına farklı fikirler aramaktadır.Sonra aklına bir şeytanlık gelir.

Bir eline incili diğer eline Kur an alır ve kaleye doğru seslenir;

“Şu kitaplar üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmam” der.Bunun üzerine Müslümanlar gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında kaleyi teslim ederler.Ertesi gün 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu kumandanı bütün Müslümanları öldürün der.Bunun üzerine Müslümanlar kumandana sorar “bizi öldürmeyeceğine söz verdin yemin ettin” derler.

Haçlı ordusu kumandanı bu söz üzerine “Benim sözüm bugün için değildi akşam içindi diye cevap verir.” Böylece bütün Müslümanları orada şehid ederler.Rivayete göre o günden beri Hristiyanlar arasında 1 Nisan Hile Günü olarak kutlanmaktadır. Malesef ülkemizde de binlerce Müslümanın katledildiği bu günde 1 Nisan şaka yapılan gün olarak bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu