FIFA Dünya Kupası için ilk resmi maskot, 1966 yılında oluşturuldu.İngiltere, 1966 için belirlenen maskot, “World Cup Willie” adlı bir aslandı.

 

1970 kupası Meksika’da oynandı. kafasında Meksika şapkasıyla Juanito adlı bir çocuk, Dünya Kupası’nda kullanılan diğer maskotlardan oldu.

1974 yılında Batı Almanya’da Tip ve Tap adlı Alman kardeşler kullanıldı.

1978 Arjantin’de küçük futbolcu Gauchito maskot oldu.

İspanya 1982’de maskot, Naranjito isimli, gülümseyen bir portakal oldu.

1986 Meksika’nın maskotu ise Meksika mutfağının vazgeçilmezlerinden, acı biber Pique.

1990 yılında ise İtalya’nın maskotu “Ciao” kafası toptan, vücudu İtalya bayrağının renklerini alan küp şeklinde yapılmış bir insan figürüydü.

ABD 1994’ün maskotu da Willie gibi bir hayvandı.Çizgi film karakterlerinden esinlenilmiş bu köpek üzerinde, ABD bayrağının rekleri ve “ABD 1994” yazılı forma dikkat çekmekte.

1998 Fransa’da hayvan maskotlar geleneği devam etti. Fransa’nın hayvan figürlü maskotu, kırmızı ibikli, sarı gagalı ve mavi tüylü horozdu.

2002’nin maskotu Kore-Japonya’nın tasarlamış olduğu turuncu, mor ve mavi renkli 3 yaratıktı. Bu yaratıkların isimleri sırasıyla, Turuncu Ato’nun antrenör, mavi Nik ve mor Kaz da oyuncuydu

2006 Almanya’nın maskotu yine Goleo VI adında bir aslandı.Tıpkı 1966’daki Willie gibi.

Güney Afrika’da 2010 yılında düzenlenen 19. Dünya Kupası finallerinin resmi maskotu ise “futbol sahasında kamufle olmak amacıyla saçlarını yeşile boyayan”, maceraperest Afrika leoparı “Zakumi” oldu.

2014 yılı Dünya Kupası’nın maskotu ise Brezilya’nın üç bantlı armadillosu “Fuleco” oldu.

2018 Dünya Kupası’nda yine bu gelenek devam ederek, Rusya, dünyaca ünlü hayvanı olan sibirya kurdundan esinlendiği ‘Zabivaka’ oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

fifteen − ten =