Tarih

215 Kilogramlık Mermiyi Kaldıran Yiğit; Seyit Onbaşı

215 kilogramlık mermiyi kaldıran yiğit; Seyit Onbaşı.Asıl ismi Seyit Ali Çabuk.1889 yılının Eylül ayında Balıkesir’e bağlı Çamlık köyünde dünyaya geldi.Babasının adı Abdurrahman, annesinin adı Emine’dir.

20 yaşında Osmanlı Ordusu’na katılan Seyit Onbaşı, 1912 yılında Balkan cephesinde çarpıştı. Daha sonra I.Dünya Savaşının başlamasıyla Çanakkale Cephesi’nde Topçu Eri olarak göreve başladı.

Yıl 18 Mart 1915, Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görev yapmaktaydı. İtilaf Devletleri donanmasıyla saat 10:00’da harekete geçti. Saat 11:15 sularında ilk atış başladı.

Çanakkale tabyalarını 17 dakika aralıksız olarak döven İtilaf devletleri donanmasına menzilimize girmediği için karşılık verilememişti.

Donanma ateş hattımıza girdiğinde ise tek topumuz ayakta kalır fakat onun da yapılan atışlardan dolayı isabet alarak mermiyi topa sürmek için kullanılan vinci kırılmıştır. Mermi ağır olduğundan bir türlü namluya sürülememektedir.

215 Kilogramlık Mermiyi Kaldıran Yiğit

O ne büyük bir imandır ki, Seyid Onbaşı dua üstüne dua ekleyerek 215 kilogramlık mermiyi yanındaki Niğdeli Ali’nin yardımı ile sırtına alır. Merdivenleri çıkarak mermiyi kundağına yerleştirir.

Atış yapılan o mermilerle İngiliz Donanmasına ait Bouvet Zırhlısına ağır bir yara verir.Atılan mermi geminin su kesiminden biraz aşağıya isabet ederek gemiyi yan yatırmıştır.

Koca Seyit, 215 kilogramlık mermilerden 4 defa kaldırmış ve 2 isabetli atış gerçekleşmiştir. O sırada Nusrat mayın gemisi’nin  önceden döşemiş olduğu mayınlara çarparak gemi alabora olur.

Çanakkale Savaşının sona ermesinden bir gün sonra Seyit Onbaşıdan mermiyle fotoğraf çekilmesi istendi fakat Koca Seyit mermiyi ne kadar zorlasa da tekrar kaldıramadı. Bunun üzerine “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım.” Dedi.Sonra fotoğrafı tahta bir mermiyle çekildi.

Savaş sonrası verdiği bir röportajda;

Kilitbahir Mecidiyesi‘ndeki uzun 24’lüklerin üçüncü topunda idim. Bir kere mermiyi kucaklayacak oldum, yağlı olduğundan elimden kaydı. Elimi biraz topraklayarak bir dizimi yere koydum ve mermiyi sırtladım. Merdivenleri ilk defa nasıl çıktığımı hatırlamıyorum. Gene aşağıya atlayarak 2., 3., 4. mermileri sıra ile taşımaya başladım. Aslan topumuz gürlemeye başlamıştı. 4. mermiyi attıktan biraz sonra idi, Gonca Suyu tarassut mevkisi, iki mermimizin isabetini bildirmişti. Bu haberi de duyduktan sonra bana gülleler, ufak bir saman çuvalı kadar yenik (hafif) geliyordu. Sanki denizin üzeri yanıyordu. Sağda solda iki gemi, kara dumanlar ve kızıl alevler içinde yana yana batıyordu.”

Savaş sona erdi, Koca Seyit 1918 yılında köyüne tekrar geri döndü. Köyünde ormancılık ve kömürcülük işlerini yapmaya devam etti. Seyit Onbaşı 1934 yılında çıkarılan Soyadı Kanunuyla Çabuk soyadını aldı. 1939 yılında ise verem hastalığı nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Kaynak
TRT Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu