Türkiye

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisini açmasıyla ulusal bayram olarak kabul edilmiştir.TBMM Ankara’da açılmış, o günkü toplantıya daha önceden belirlenmiş 337 kişiden sadece 115 kişi katılmıştır.

23 Nisan bayramının ortaya çıkmasında üç bayramın birleşimi söz konusudur.Çocuk bayramı kavramı daha önce yokken, Ulusal Egemenlik ve 23 Nisan bayramları ayrı bayramlar olarak kutlanırken bunun içine Çocuk bayramı da katılarak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şeklini almıştır.

1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılması ile Hakimiyet-i Milliye Bayramı (Ulusal Egemenlik Bayramı) olarak kabul görmüştür.Daha sonra TBMM’nin açıldığı tarih 23 Nisan Milli Hakimiyet Bayramı olarak kutlanmış, 1 kasım böylece unutulmuştur.1935 yılında kanun değişikliği ile 23 Nisan Milli Bayramının adı Milli Hakimiyet Bayramı olarak kabul görmüştür.

23 Nisan Çocuk Bayramı, 1981 yılına kadar tamamen ayrı bir bayram olarak kutlanmış, sonrasında Himaye-i Etfal Cemiyeti (Çocuk Esirgeme Kurumu)‘nun 23 Nisan 1927 yılında “Çocuk Bayramı” olarak duyurmasıyla kabul edilmiştir.

23 Nisan 1927 yılında kutlanan ilk bayramda Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk himayesinde gerçekleşmiştir. Atatürk çocuklara arabalarından birini tahsis etmiş ve Cumhurbaşkanlığı Bandosu konser vermiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

 

23 Nisan 1927’de Himaye-i Etfal Cemiyeti o günü Çocuk Bayramı olarak şöyle duyurmuştur:

Millet Meclisimizle millî devletimizin Ankara’da ilk teşkile günü olan Millî bayram Cemiyetimizce çocuk günü olarak tesbii edilmiştir. Bize yeni bir vatan veyeni bir tarih yaratıp bırakan mübarek şehitlerle fedakar gazilerin yavruları fakir ve ıstırabın evladları ve nihayet alelıtlak bütün muhtac-ı himaye-i vatan çocukları namına milletin şevkatli ve alicenab hissiyatına müracaat ediyoruz. Kadın, erkek, genç, ihtiyar hatta vakti ve hali müsait çocuklardan mini mini vatandaşlar için yardım bekliyoruz. Her sayfası başka bir şan ve muvaffakiyetle temevvüç eden milletimizin, yarın azami derecede muavenet göstermekle beraber, çocuk gününün layıkı veçhiyle neşeli ve parlak geçirilmesi için aynı derecede alaka ve müzaheret göstereceğinden emin olan Himaye-i Etfal Cemiyeti, şimdiden arz-ı şükran eder.

1979 yılının UNESCO tarafından ‘Dünya Çocuk Yılı’ olarak ilân edilmesi üzerine, TRT tarafından bütün dünya çocuklarını kucaklamayı amaçlayan bir proje hazırlanmış ve projenin kabul edilmesiyle de TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’nin birincisi 5 ülkenin katılımı ile başkent Ankara’da düzenlenmiştir. Bu ülkeler; Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB), Irak, İtalya, Romanya ve Bulgaristan’dır.

Kaynak
tr.m.wikipedia.org/wiki/23_Nisan_Ulusal_Egemenlik_ve_Çocuk_Bayramı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu