Bilim & Teknoloji

3D Yazıcı Nedir?3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

3D Yazıcılar bilgisayar üzerinde tasarlanmış veya 3 boyutlu olarak taranmış cisimleri, farklı malzemeler kullanarak çok hızlı ve ekstra bir kalıba ihtiyaç duymadan üreten bir cihazdır.

3D Yazıcılarda genellikle ABS ve PLA gibi termoplastik polimer malzemeler kullanmaktadır. İnce formda olan malzeme yüksek sıcaklığa sahip bir nozül yardımı ile eritilerek katmanlar halinde inşa edilir.

3D Yazıcılar ile üretim yapabilmek için öncelikle bir 3 boyutlu model gereklidir. Bu alanda kullanılan yazılımlardan bazıları, SolidWorks, AutoCAD, Google Sketchup, Rhino3D. Bu yazılımlar yardımı ile tasarlanan modeller STL dosyası olarak export edilerek 3D yazıcılar ile üretilebilmektedir.

3D yazıcı ile yapılmış bazı objeler

3D Yazıcı nasıl çalışır?

Herşey oluşturmak istediğiniz nesnenin veya cismin dijital tasarımını yapmanız ile başlar. Üç boyutlu nesnelerde de aynı şey geçerlidir. Bu tasarım 3D modelleme programı (CAD programı) kullanarak ya da hazır bir ürünü üç boyutlu tarayıcı ile tarayarak yapılır.

İki boyutlu dünya’da alışık olduğumuz şekilde anlatmamız gerekirse, bir yazıcıdan kağıt baskı alabilmek için önce Word (.doc) veya PDF dosyası hazırlamanız gerekir ya da elinizde hazır bir belge varsa, bunu bir tarayıcıda (scanner) tarayıp dijital verisini alırsınız.

Nesneyi üretmek için 3D Printer baskı yapmadan önce, üç boyutlu çizim dosyanızı (CAD, STL) yüzlerce veya binlerce ince katmanlara dilimler. Her katman belirli bir kalınlıktadır.Örneğin 0.1 mm kalınlığında.

Bu dilimlenmiş katman verileri üç boyutlu yazıcıya aktarılır ve üç boyutlu yazıcı katmanları örmeye başlar. Her katmanın üstüne bir sonraki katmanı ekleyerek nihai nesneyi üretir. Üç boyutlu yazıcı ABS veya PLA plastik gibi hammadde eriterek katman katman nesneyi örerek gerçekleştirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu