Çocuk & Aile

6. (Altıncı) Hastalık Nedir?Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Altıncı hastalık olarak bilinen ve genellikle küçük çocuklarda ortaya çıkan bu hastalık herpes virüsü 6 (HHV-6) ve herpes virüsü 7 (HHV-7), Roseolovirus olarak bilinen herpes virüslerinin oluşturduğu bir hastalıktır.Altıncı hastalık (Roseola infantum), bu virüslerin yol açtığı viral bir enfeksiyondur.

Roseola enfeksiyonu çoğunlukla 6 ay ila 2 yaş arasındaki çocukları etkilemektedir. Çoğu çocuk bu virüse maruz kaldığından, bağışıklık sistemi çocukluk döneminde antikor geliştirerek kendini hazırlar. Yetişkinlerde düşük Roseola infeksiyon insidansının arkasındaki nedendir.

Bununla birlikte, daha önce virüse maruz kalmamış olanlar bu viral hastalıktan daha sonraki yaşamlarında etkilenebilir. Bu enfeksiyon belirtilerinin sağlıklı erişkinlerde oldukça hafif olduğu belirtilmelidir. Nadir vakalarda, daha önce bu virüse maruz kalmamış hamile kadınlar, bu viral enfeksiyonu, enfeksiyon kapmış bir kişiyle temas halinde bulaşırlar.

Gebelik Sırasında Roseola Virüsünün Bulaşması

Daha önce de belirtildiği gibi erken çocukluk yıllarında veya ergenlik döneminde bu virüse maruz kalmış bir kadının, virüse karşı zaten bağışıklık sistemi gelişmiş olmaktadır. Bu koşullar altında, gebelik sırasında virüse maruz kalma hamileliği olumsuz bir şekilde etkilemeyecektir. Fakat, bir kadın gebeliğin ilk döneminde ilk kez bu virüse maruz kalırsa, belirli gebelik komplikasyonlarına daha duyarlı hale gelebilir. Herpes virüsü 6 ile ilk üç ayda enfeksiyonun kendiliğinden düşük riskini artırabileceği düşünülmektedir.

Bu virüsün solunum yolu veya tükürük yoluyla bulaştığı düşünülmektedir. Virüs bulaşmış bir kişi öksürdüğünde veya hapşırırken virüs havaya karışır. Virüs hava yoluyla başkalarına bulaşabilir. Virüs vücuda yerleştikten sonra, belirtiler birkaç hafta içinde görünmeye başlayabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

  • Ateş
  • Burun akması
  • Boğaz ağrısı
  • Şişmiş lenf düğümleri
  • Yorgunluk
  • İştah kaybı
  • Gövde üzerinde oluşan kırmızı, pembe kızarıklık, yüz, boyun, kol ve bacaklara yayılır.

Vücut sıcaklığı normale döndüğünde döküntü ortaya çıkar.

Çocuklarda Altıncı Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Kuluçka süresi yaklaşık 10 gündür; bu, enfeksiyonun klinik belirtilerinin virüse ilk maruz kaldıktan 10 gün sonra gelişebileceği anlamına gelir. Etkilenen çocuk kuluçka dönemi boyunca bulaşıcı olabilir.

Bu enfeksiyonun tipik belirtileri, bir ila beş gün sürebilen yüksek dereceli bir ateştir. Bu kadar yüksek ateş, bilinç kaybı, idrar ve bağırsak tıkanıklığı gibi belirtiler üretebilir.

Altıncı hastalığın neden olduğu ateş genellikle birkaç gün içinde sonlanır ve bundan sonra cilt döküntüsü gelişir. Döküntüler genellikle yüz, karın, boyun ve sırtta gelişebilir. Gövde, kollar ve bacaklar gibi bölgeler de kızarıklıktan etkilenebilir. Döküntüler 3-4 gün içinde kaybolur ve genellikle kaşıntı eşlik etmez. Bunlara ek olarak, bu viral enfeksiyon, öksürük, burun akması, kusma, boyunda şişen lenf bezleri gibi belirtiler oluşturabilir.

Genel olarak, bu viral hastalık için spesifik bir tedavi yoktur. Diğer viral hastalıklar gibi, aynı zamanda rotasını da yönetir ve kendi kendine yavaşlar.

Bununla birlikte, ateş bazen nöbetlere neden olabileceğinden, hekimlerin öngördüğü ilaçlarla vücut ısısını azaltmak önemlidir. Genellikle, ateşi azaltmak için bazı ilaçlar önerilir.Bu arada, çocuğa bol su veya meyve suları içirilmelidir. Öte yandan bebeklerin, su ihtiyacını alabilmesi için sıklıkla emzirilebilir.

Uyarı: Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir uzman doktor tavsiyesinin yerini alamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu