Psikoloji

A ve B Tipi Kişilik Özellikleri

A ve B tipi kişilik, insanın bazı temel özelliklerine dayanan psikolojik bir teoridir. 

İnsan davranışlarını incelemek en zor görevlerden biridir, çünkü sürekli değildir ve değişmeye devam eder. Böylece, psikolojide onu daha iyi anlamak için bir takım teoriler oluşturuldu. Bu teorilerden biri, A ve B tipi kişiliktir. Her birey farklıdır, bu da bu teorinin dayanağıdır.

Bu çalışmada, iki birey arasındaki bazı önemli farklılıklar incelenmiştir. A ve B tipi kişiliklerin özellikleri birbiriyle çelişir. Bu teori sadece bireyler arasındaki farklılıkları değil, aynı zamanda temel insan davranışlarını da inceler. Ayrıca C tipi ve D tipi kişilikleri açıklayan bir teori vardır.

A Tipi Kişilik 

Bazı çok belirgin özellikler, kolayca tanımlanabilen A tipi insanlarda görülür. Bu özelliklerden biri beklemeden hareket etmek, çünkü beklemek birkaç dakika için olsa bile, onlar için kabul edilemez muhtemelen A tipi biriyle karşı karşıyasınız!

Bu kişiliğe sahip insanlar her zaman acele eder ve sabırsızlık onların ortak isimleri gibi görünür. Zaman aciliyeti eylemlerinde açıkça görülür. Hızlı konuşurlar, hızlı yürürler ve sürekli çalışma saatlerinin farkındadırlar.

Bu insanların bir başka tuhaf özelliği, yavaş konuşan bireyleri tolere edememeleri ve genellikle onlar için cümleleri tamamlamalarıdır. A tipi kişiliklerin diğer özel karakterleri, küçük şeylere kolayca üzülmeleri ve aynı zamanda iyi huylu olmalarıdır.

Gerçekten sinirlendiklerinde, çok kaba olabilirler.Stres bağımlısı olarak adlandırılırlar .Hedeflerine ulaşmak için rekabetin üstesinden gelebilirler. Aynı zamanda diğer insanlarla küçük ve tutarsız konularda rekabet etme eğilimindedirler.

A Tipi kişiliğe sahip insanların hipertansiyon ve kalp hastalıklarından muzdarip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu söylenir. Bu açıkça stres bağımlısı doğaları yüzündendir. Yani, bu insanların sakinleşmesi ve işkolik olmayı bırakması gerekiyor. Meditasyon ve nefes egzersizleri bu kişilik tipi için yararlı olduğunu kanıtlamaktadır.

B Tipi Kişilik 

En büyük fark, B tipi kişilik insanların her zaman soğuk davranmasıdır. Çoğunlukla sakin ve A tipi insanların aksine acelesi yoktur. Onlar sırası geldiğinde konuşmaya başlarlar.

Her zaman diğerlerinin sorunları hakkında düşünürler ve her zaman bir yardım eli uzatırlar. A tipi kişilikler kadar çalışkandırlar, ancak kaybetmeyi umursamazlar.

Mutlu doğaları nedeniyle, B tipi bireyler sağlık sorunlarıyla pek ilgilenmezler. Spordan bahsetmişken, bu iki kişilik sporda birbirinden oldukça farklıdır ve benzersiz özellikleri oyunlarında da yansıtmaktadır.

A tipi bireyler mükemmeliyetçilerdir, bu yüzden her zaman kazanmayı hedefler ve aynı zamanda egemen olabilirler. Öte yandan, B bireyleri rahatlar ve kazanmak için değil, eğlence için oynarlar.

Hangi kişiliğe sahip olduğunuz konusunda hala kafanız karışıyorsa, kişilik testi yapabilir ve öğrenebilirsiniz. Kişiliğinizin türü A, B veya C olsun, herkesin benzersiz bir kişiliği olduğu ve her birimizin bunu sürdürmesi gerektiğini bilmemiz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu