Seyahat & Turizm

Abant Gölü

Abant Gölü, Türkiye’nin kuzeybatısı, Bolu ilinin güneybatısında kalan güzel manzaralı ve etrafı çamlıklarla çevrili göldür.Göl kıyılarında sarı, beyaz nilüferler su yüzeyini kaplarlar.

Bolu, Düzce ve Mudurnu arasında uzanan Abant dağlarına dahil ve Karadeniz sıra dağlarına dayanan bir göldür.Bolu’nun Güneybatısında 34 km mesafede yer alır.

Gölün çevresi çam, kayın, gürgen ve köknar ağaçları ile süslüdür.Denize yüksekliği 1298 metre, yüzölçümü 1,28 kilometrekaredir.Gölün suyu tatlı ve berraktır 20-25 metrede derinde bulunan taşlar rahatlıkla görülebilmektedir.Suyun bir kısmı Abant deresi ile Bolu çayına dökülür.

Kıyısı boyunca 7600 metrelik bir gezme alanı vardır.Etrafında bulunan dağlar kış sporuna uygundur fakat fazla faaliyet yapılmamaktadır.Çevresinde piknik yapılacak yerler, oteller, dinlenme evleri bulunmaktadır.

İstanbul – Ankara yoluna 25 metreyi bulan bir asfalt yolla bağlıdır.Bu yolun iki tarafı da çamlıktır.Gölde sandal, tekne gibi araçlarla gezilir.Kışın çok soğuk olduğu zamanlarda göl buz tutmaktadır.

Çevrelerinde yaban domuzu, yaban ördeği, tilki, yaban güvercini, ayı, gölün içinde yaşayan Abant Alabalığı gibi canlılar vardır.Göl kıyısında alabalık ve geyik yetiştirme istasyonları yer almaktadır.Burada yetiştirilen geyikler doğaya, alabalık yavruları ise göle bırakılmaktadır.Girişte kontrollüdür ücret alınmaktadır.Otopark alanları mevcuttur.

İstanbul ile Abant Gölü arası mesafe 258 km, Ankara ile Abant Gölü arası mesafe 225 km, Bolu ile Abant Gölü arası mesafe 33 km’dir.

Kaynak
commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18789849

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu