Abdülhamid Han, Osmanlı Devletinin 34. Padişahıdır.76 yıllık ömrünü devletine ve milletine hizmet için adamıştır.Modern ve çağdaş yaşama geçişin temellerini oluşturabilecek birçok projeye imzasını atmıştır.

Aşağıda yazılan 10 bilgi, Abdülhamit Han’ın nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu ve ülkemizi modernlik ve çağdaşlık adına nelerle tanıştırdığını göstermektedir.Bir çoğumuz belki biliyor olabiliriz fakat bilmeyenler için tekrar edelim.

Abdülhamid Han Hakkında Az Bilinen 10 bilgi

1-Ülkemizde ilk modern eczaneyi açmıştır.

2-Dünya’nın en eski 2. metrosu olan Karaköy – Taksim metrosunu (tünelini) yaptırmıştır.

3-Arkeoloji müzeciliğini başlatmıştır.

4-Polisiye romanların ülkemize girmesini sağlamıştır.Kendiside bir Sherlock Holmes hayranıdır.

Abdülhamit Han, Sherlock Holmes hayranıdır.
Abdülhamit Han, Sherlock Holmes hayranıdır.

5-Yaz aylarında gerçekleşen toplu sünnet uygulamalarını başlatan ilk kişidir. Sünnet olan her çocuğa birer çeyrek altın gönderirdi.

6-Mezuniyet törenlerinde her bir öğrenciye kitap göndermiştir.Ayrıca Türkçe’nin iyi derecede öğretilmesine önem vermiştir.

7-Yabancı bilim adamı ve yazarlara nişanlar vermiş, bugün bulunan Beyazıt Kütüphanesi’ni kurmuş ve 30 bin kitap tahsis etmiştir.

Beyazıt Kütüphanesi
Beyazıt Kütüphanesi

8-Sanata oldukça düşkündür.Sarayın içerisinde yaptırdığı tiyatroda, opera ve tiyatro izler, çocuklarına piyano çaldırırdı.Müzik okulu açtıran ilk padişahtı.

yıldız sarayı
Yıldız Sarayı, Yıldız Tiyatrosu -Abdülhamid Dönemi Sanat Kültür Konser Opera ve Tiyaro Salonu. İstanbul-yildiz-opera. İkinci Abdülhamid, tiyatro oyunları yazar ve oynatırdı.

9-Cami yaptırdığı her köye aynı zamanda okulda yaptırmıştır.

10-Hiçbir evrakı abdestsiz imzalamaz, yere abdestsiz basmazdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz