Otomobil

ABS (Anti-Lock Brake System) Nedir?

Islak veya kaygan zeminde sürücü aniden frene bastığında aracın kayması çok kolaydır. Frenlerin aniden devreye sokulması tekerleklerin kilitlenerek kaymasına neden olur.

Aracın istikamet dengesi ve direksiyon hâkimiyeti kaybolur. Böyle durumlarda aracın freni devamlı değil, ara ara pompalanarak aracın dengesi korunabilir ve böylece direksiyon hâkimiyeti kaybolmaz.Ancak bu durumda da durma mesafeniz  artar. Burada söz edilen sakıncaları ortadan kaldırmak için araçlarda ABS (Anti-Lock Brake System) kullanılmaktadır.

Kilitlemeyi önleyici sistemin görevi, kuvvetli fren esnasında tekerleklerin kilitlenmesini önlemektir. Yani, tekerlekler kaymaya başlamaksızın kilitleme sırasına kadar frenlenmelidir. Bu husus otoyolların tüm özelliklerinde (kuru, buz kayganlığı) sağlanmalıdır.

ABS kumanda ünitesi, tekerlek hız sensörlerinden aldığı bilgileri değerlendirerek bloke olan tekerleğin hidrolik basıncını azaltmak veya çoğaltmak suretiyle frenleme esnasında tekerleklerin bloke olmasını önler.

ABS fren sisteminin avantajı her türlü frenleme koşulları altında aracın; stabilizesini ve direksiyon hakimiyetini kaybetmeden optimum şekilde frenlenmesini sağlamaktır.

Optimum şekilde frenlemenin anlamı, maksimum yol tutuşunu elde ederek frenleme mesafesini optimize etmek yani en uygun mesafeye getirmektir. Acil durumlarda fren yapmak gerektiğinde sürücü; önüne çıkan bir engelden kaçabilmeli, virajlarda hâkimiyeti kaybetmemeli, tekerleklerin yol tutuş seviyeleri farklı olsa bile direksiyon hâkimiyetini kaybetmemelidir.

Fren mesafesinin azaltılmasının yanı sıra, ABS fren sisteminin en önemli avantajı, acil frenlemeler esnasında direksiyon hâkimiyetinin kaybedilmemesidir.

Kaynak
mrt.ac.lk/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu