Türkiye

Adnan Menderes

Tam adı Ali Adnan Ertekin Menderes’tir. 1950-60 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı görevini üstlenmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti’de siyaset yapan Adnan Menderes, 27 Mayıs Darbesi’nden sonra, 17 Eylül 1961 tarihinde asılarak idam edilmiştir.

1899 yılında Aydın’lı bir toprak ağası olan varlıklı bir çiftçinin oğlu olarak doğmuştur. Kırım Tatarı asıllı olan büyük babası Hacı Ali Paşa Konya’dan Tire’ye göç etmiştir. Babası İbrahim Ethem Bey ve Annesi Tevfika Hanımın Tek oğludur. Birde kız kardeşi Melike vardır fakat kardeşi küçük yaşta vefat etmiştir. Gençlik yıllarında Karşıyaka’da forvet ve sonra Altay’da kaleci olarak futbol oynamıştır.İlk Okulu bitirdikten sonra, İzmir Amerikan Kolejine gitmiş ve oradan mezun olmuştur.

I.Dünya Savaşı sırasında yedek subay eğitimi alan fakat daha sonra yakalandığı zehirli sıtma hastalığından dolayı savaşa katılamamıştır. Daha sonra Kurtuluş Savaşı’na katılan Menderes, İstiklal Madalyası almıştır.

İzmir’in çok ünlü ailelerinden olan Evliyazade Fatma Berin Hanım’la evlenip isimleri Yüksel,Mutlu ve Aydın olmak üzere üç çocuğu olmuştur.

Milletvekili seçildikten sonra öğrenim hayatına devam eden Adnan Menderes,1935 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Adnan Menderes’in ölümüyle ismi İzmir uluslar arası hava limanına, Aydın’da kurulan üniversiteye, İstanbul’daki bulvara, Adana’da ise kendi yaptırdığı Seyhan Barajı’nın gölü kıyısındaki bulvara ve Türkiye’nin birçok şehrinde çeşitli cadde ve sokaklara ismi verilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu