Sağlık

Ağrı Kesiciler Ağrı Olan Yeri Nasıl Bulur?

Başımız ağrıdığı zaman bir tablet ağrı kesici alıyoruz ağrımız kesiliyor daha sonra,Dişimiz, kolumuz, bacağımız ağrıyor aynı ağrı kesiciden alıyoruz ağrı yine kesiliyor. Peki bu ağrı kesiciler ağrı olan organı nasıl bulabiliyorlar? Aynı anda iki ya da daha çok yerimiz birden ağrıdığında önce hangisinin ağrısını dindiriyorlar?

Farklı şekillerde olan ağrı kesiciler kana karışarak ulaşabildiği her yere gider. Ağrı yapan moleküller vücudun her yanında bulunmaz ama baş ağrısı olduğu zaman vücudun başka bir yerinde de bir ağrı oluştuysa aynı anda ona da müdahale eder.ilaç kana karışıp vücudun her yanına dağıldığında,istenmeyen bölgelere ulaşması, bu durumda bir olumsuzluk olarak da ortaya çıkar.

Fakat kullanılan ilaçlar vücutta düşük dozda verilerek kullanılabilseydi, etkilerini daha düşük dozda kullanılarak gösterebilecek ve bunun sonucunda da ilaç prospektüslerinde yer alan ilacın yan etkilerine ilişkin liste dahada kısalacaktı.

Deri ve dokularımızın altında sinir uçları bulunmaktadır ve bunların bir kısmı ağrıya karşı hassastır. Ağrının oluş nedeni alev üstünde yanan elde ısı değişikliği veya parmaklara vurulan çekicin oluşturmuş olduğu bir basınç olabilir.

Vücutta bulunan hücreler yara aldığı zaman “prostaglandin” denilen bir kimyasal salgılarlar.

Ağrı sinyallerini çoğaltan bu kimyasal, ağrıyı hisseden sinir uçlarının üzerinde çok etkilidir. Sinir uçları bu kimyasaldan etkilenerek hemen sinir sistemine ve beyne ağrı mesajı gönderir. Gelen mesajın yerine ve şiddetine göre beyin ağrıyı algılar ve konuşma mekanizmasını tetikleyerek “ahh” diye bağırılmasını sağlar.

Farklı türlerde olan basit ağrı kesiciler doğrudan bu bölgeye temas edip “prostaglandin” adlı kimyasal maddenin üretimini sınırlandırır. Sinir uçları da artık beyne ağrı uyarısı gönderemediklerinden dolayı yara ve hasar dururken ağrı ya tamamen kaybolur ya da azalır.

Sonuç olarak ağrı kesiciler ağrıyan yeri bilip doğrudan üstüne gitmeseler bile nerede ağrı sinyali gönderen kimyasallar varsa hemen onları bulup işlevlerini durdururlar ve beynin sinyal almasına mani olurlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu