Edebiyat & Sanat

Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir?

Cumhuriyet döneminin önde gelen şairlerinden, roman yazarlarından olan Ahmet Hamdi Tanpınar deneme ve eleştiri yazılarıyla, ayrıca edebiyat tarihi yazarlığıyla da bilinmektedir.

1901’de İstanbul’da doğup 1962’de yine İstanbul’da vefat etmiştir. Antalya Lisesinden sonra Yahya Kemal’in öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi’nde okumuştur. Kendisini Yahya Kemal’in devamı olarak kabul etmektedir. Yahya Kemal’in önerdiği Doğu-Batı bireşimi, gelenek-modernlik bireşimi gibi düşünceleri özellikle şiir ve romanlarında sanatsal olarak gerçekleştirmiştir.

Şiirleri de sevilen,bilinen Ahmet Hamdi Tanpınar daha çok Cumhuriyet dönemi edebiyatının en önemli kitapları arasında kabul edilen romanlarıyla şöhret bulmuştur. Okuduğu bölümde daha sonra öğretmen olan Tanpınar,bir süre milletvekilliği de yapmıştır.

Toplumdan çok bireyi öne çıkaran romanları ve gerçekten çok hayali merkeze alan şiirleriyle kendisine özel bir üsluba sahip olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümünden sonra yayımlanan şiir kitabının yanı sıra 19. Asır Türk Edebiyatı Tarihi ve Edebiyat üzerine Makaleler başlıklı eleştirileri ile Huzur,Saatleri Ayarlama Enstitüsü,Sahnenin Dışındakiler ve Mahur Beste adlı romanları vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu