Sağlık

AİDS Nedir?

AIDS İngilizce’den alınan bir kısaltmadır, yani edinilmiş immün yetmezlik sendromunun ingilizce olarak kısaltılmasıdır. Bağışıklık sistemine ciddi zarar veren bir virüs olan HIV’in neden olduğu hastalığın son evresidir.

HIV virüsü nedir?

HIV aynı zamanda İngilizce bir kısaltmadır, yani retrovirüs sınıfına ait bir virüs olan İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü.

Bu virüs vücudun savunma hücrelerine saldırır ve vücudu gripten tüberküloz veya kanser gibi daha ciddi enfeksiyonlara kadar her türlü hastalığa karşı savunmasız bırakır. HIV’den en çok etkilenen hücreler CD4 + T lenfositleridir.

HIV virüsünün vücutta bulunması, AIDS olduğunuz anlamına gelmez. HIV pozitif birçok insan, belirtileri göstermeden ve hastalığı geliştirmeden yıllarca yaşar, ancak virüsü korunmasız cinsel yolla, virüslü şırıngaları paylaşarak, hatta anneden çocuğa, hamilelik ve emzirme sırasında başkalarına bulaştırabilir.

AIDS tedavisi

AIDS’in tedavisi yoktur. Bununla birlikte, şu anda, HIV’li insanlar viral yükü azaltarak ve bağışıklık sistemini yeniden inşa ederek hayatta kalma süresini uzatabilecek ve yaşam kalitesini artırabilecek bir tedaviye sahiptir.

Tedavide kullanılan antiretroviral ilaçlar AIDS’in başlangıcını geciktirir ve virüs olan insanlar için daha iyi bir yaşam kalitesi sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu