Bilim

Ali Kuşçu Kimdir?

Ali Kuşçu (1403-1474)

Ali Kuşçu, Türk astronom, matematikçi, felsefeci ve dilbilimci.Gerçek adı Ali İbn Muhammed’dir.Babası, Uluğ Bey‘in kuşçuluğunu yaptığı için bu adı almıştır.

Semerkant’ta doğdu.Dönemin önde gelen bilginlerinden astronomi ve matematik dersleri aldı.Eğitimini tamamladıktan sonra Uluğ Bey’in yardımcısı olarak rasathaneye girdi.

Uluğ Bey’in öldürülmesi üzerine ayrılıp Akkoyunlu Sultanı Uzun Hasan’ın yanına gitti.Daha sonra ise Fatih Sultan Mehmet’in davetiyle İstanbul’a geldi ve Osmanlı Devleti’ne hizmet etmeye başladı.Ayasofya Medresesi’ne hoca ve idareci olarak girdi.

Uzun yıllar İstanbul’da astronomi çalışmaları yürüttü.1474 tarihinde İstanbul’da vefat etti.Gençlik yıllarından itibaren yeteneğini gösteren Ali Kuşçu, daha Semerkant’ta iken astronomiyle ilgili ilk eserini kaleme almıştı.

Olgunluk döneminde ise astronomi,matematik ve islam felsefesi alanlarında çok sayıda eser verdi.Bu eserlerin konuları arasında yukarıda saydıklarımızın yanı sıra dil bilim, kimya ve fizik de vardır.

Ayrıca Ali Kuşçu, Osmanlı Devleti’nin yükseliş dönemini temsil eden önemli bir bilgindir.Buhara-Semerkant taraflarındaki bilimsel gelişmeleri Anadolu’ya taşımada büyük emeği vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı