Spor

Ali Yıldırım Koç Kimdir?

Fenerbahçe Spor Klübü 37. Başkanı, Ali Yıldırım KOÇ kimdir?

Ali Yıldırım KOÇ, Türk iş insanı, Fenerbahçe Spor Klübü 37. Başkanı, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Ford Otosan ve Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Ali Koç, 2 Nisan 1967 yılında, Rahmi Koç ve Çiğdem Simavi çiftinin oğlu olarak İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

1985 yılında Londra Harrow School’dan mezun olan Koç, Rice Üniversitesi’nde Lisans eğitimi, Harvard Üniversitesi’nde Yüksek lisansını tamamladı.Öğrencilik döneminde aile holdinglerinin değişik mevkilerinde görev yaptı.

İş yaşamına 1990’da American Express Bank’ta başlamış olan Ali Koç, 1992 yılında askerlik görevinin ardından 92-94 yılları arasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak çalıştı.1997 yılında Koç Holding Stratejik Pazarlamada Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak başlamış, burada 2010 yılına kadar Koç Holding Kurumsal iletişim ve Bilgi Grubu başkanlığı yapmıştır.

8 yılı aşan bir süredir Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan Ali Yıldırım Koç, Şubat 2016’dan bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini sürdürmektedir.Aynı zamanda, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren ise Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir.

Ali Koç tüm bunların yanında, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, Bilkom, Digital Panaroma, Ford Otosan, Otokar, Otokoç, Setur, Koçtaş, Koç Sistem şirketlerinin yönetiminide yapmaktadır.

Bunların yanında, Ulusal Rekabet Araştırmaları Derneği’nde başkanlık görevi, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Ayrıca Harward Üniversitesi ve Bank of America’da Global Danışma Kurulu Üyesidir.

Tüm bunların yanında aslında Ali Koç, her zaman Fenerbahçe’li olarak ön plana çıkmıştır.2006-2012 yılları arasında Fenerbahçe Spor Klübü As Başkanlığı yapmış, 2014-2017 yılları arasında 1907 Fenerbahçe Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmüştür.

Ali Koç, 2-3 Haziran 2018 tarihinde Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor kompleksinde yapılan Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, eski başkan Aziz Yıldırım’ı 20.736 geçerli oyun 16.092’sini alarak büyük bir oy farkıyla geçmiş ve Fenerbahçe Spor Klübü 37. Başkanı olmuştur.

Ali Yıldırım Koç, 2005 yılında Nevbahar Demirağ Koç ile evlenmiş, 2006 yılında kızları Sadberk Leyla, 2008 yılında ise oğulları Kerim Rahmi dünyaya gelmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu