Türkiye

Aliya İzzetbegoviç Kimdir?

Özgürlük Mücadelecisi ve İslam Düşünürü Aliya İzzetbegoviç
Özgürlük Mücadelecisi ve İslam Düşünürü Aliya İzzetbegoviç

1990-2000 döneminde Bosna-Hersek cumhurbaşkanlığını yürüten ve 1992-1995 yılları arasında çıkan Bosna iç savaşında Boşnak direnişinin simgesi olan Aliya İzzetbegoviç, 78 yaşında hakkın rahmetine kavuştu.

Bosnalıların “dede” diye çağırdığı samimi bir mümin ve münevver kişiliğiyle “bilge kral” diye de anılan İzzetbegoviç, Yugoslavya’nın dağılma sürecinde en önde gelen Müslüman parti SDA’nın kurucusu olarak öne çıktı.Yugoslavya’dan bağımsızlık mücadelesinin başını çeken İzzetbegoviç, Kasım 1990 yılında Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı seçildi.Ancak bu arada Bosna Sırplar, Hırvatlar ve Boşnaklar arasında kanlı bir iç savaşa sürüklendi.

İzzetbegoviç, 200 binden fazla kişinin öldüğü iç savaşta, Sırp kuşatması altındaki Saraybosna’nın merkezinde kum torbalarıyla çevrili bir binada boşnak hükümetini yönetti.

1925 doğumlu Aliya İzzetbegoviç,İslami kimliğiyle ön plana çıkan bir liderdi.Ömrünü islam’a adadığını şu satırlarla dile getirmiştir:

“Ben şimdiye kadar daima Müslüman kaldım ve bundan sonra da Müslüman kalacağım.Bugün İslam için çalışmaktayım ve hayatımın sonuna kadar da İslam için çalışacağım.Çünkü benim için İslam yüce, iyi ve güzel olan ne varsa hepsinin diğer adıdır.”

Bazı Eserleri

  • İslam Deklarasyonu ve İslamî Yeniden Doğuşun Sorunları
  • Doğu ve Batı Arasında İslam
  • Tarihe Tanıklığım
  • İslam Manifestosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu