Sağlık

Anjiyoplasti (Anjiyo) Nedir?Nasıl Yapılır?

Anjiyoplasti, halk arasında anjiyo plak yatakları nedeniyle daralmış arterleri genişletmek için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Arterler, vücudun çeşitli bölgelerine oksijenli kan taşıyan kan damarlarıdır. Ateroskleroz arteryel duvarlarda plak birikimine bağlı olarak arterlerin sert ve daraldığı tıbbi bir durumdur. Arterlerin daralması nedeniyle kan dolaşımı kısıtlandığında sorunlar ortaya çıkar.

Örneğin, koroner arterlerin tıkanması (kalbe oksijenli kan tedarik eden arterler) göğüs ağrısı (angina) ve çeşitli sıkıntı verici semptomlara neden olur.

Anjiyoplasti, ilaç tedavisi kan akışını iyileştirmede yardımcı olmadığında önerilen bir cerrahi prosedürdür. 1960’larda translüminal anjiyoplasti kavramını tanıtan Dr. Charles T. Dotter’dı. İlk periferik balon koroner anjiyoplasti Dr. Andreas Gruentzig tarafından 1977’de gerçekleştirildi.

Anjiyoplasti Nasıl Yapılır?

Koroner arter hastalığı durumunda kalbe kan akışını geri kazandırmaya yardımcı olan perkütan cerrahi müdahaledir (PCI). Bu ameliyat aynı zamanda perkütan translüminal koroner anjiyoplasti (PTCA) olarak da bilinir.

 • İşlem sırasında acı hissetmemesi için hastaya lokal anestezi verilir.
 • Blokajın yerini belirlemek için, bir kateter bir koroner arter içine, genellikle koroner arterlere geçirilmeden önce kasık içine sokulur. X-ışınlarında görülebilen özel bir boya koroner arterlere enjekte edilir. Bu, doktorların arterdeki tıkanıklığı belirlemelerine yardımcı olur.
 • Bloke arterin içine boş bir balon kateteri yerleştirilir. Kılavuz tel yardımı ile aorta yönlendirilir.
 • Kateter şişirildiğinde, arteryel duvarlarda plağı sıkıştırır ve böylece kan akışı için daha fazla alan yaratılır.
 • Balon söndürülür ve çıkarılır. Bazı durumlarda, arter açık kalacak şekilde çökmüş bir stent veya küçük bir gözenekli tüp yerleştirilir. Stent bir arterin kapanmasını önlemeye yardımcı olur.
 • Tekrar kontrast boya verilir ve kalan tıkanıklıklar kontrol edilir.

Anjiyoplasti (Anjiyo) Nedir?Nasıl Yapılır

 

Anjiyoplasti  İle İlgili Riskler Nelerdir?

Bu prosedürle ilişkili riskler arasında, kateter yerleştirilmesi alanındaki kanamalar veya kan damarlarındaki hasar yer alır. Bazı durumlarda, stent içinde kan pıhtısı oluşabilir. Nadir durumlarda, hasta kardiyak aritmi veya ritim bozukluğu, inme veya kalp krizi geçirebilir.

Anjiyoplasti Kullanım Alanları

Bilindiği gibi, anjiyoplasti, vücuttaki engellenen arterlerin genişlemesine yardımcı olan bir prosedürdür. Diğer yaygın kullanım alanları şunları içerir:

 • Aort açılması ve kolları
 • Bacaklarda ve kollarda engellenen arterlerin genişlemesi
 • Böbreklerde vasküler hipertansiyondan etkilenen insanlarda böbreklerde arterlerin genişlemesi
 • Beyni kan sağlayan karotis arterinin açılması
 • Diyalizin iyileştirilmesine yardımcı olmak için greft veya fistülün artan akışı

Bu bypass ameliyatı için geçerli olan basit bir prosedürdür. Yüksek başarı oranına sahiptir.

Uyarı:Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir uzman doktor tavsiyesinin yerini alamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu