Sağlık

Anoreksiya Nervoza (Yeme Bozukluğu) Nedir?

Anoreksiya nevroza yeme bozukluğuna yakalanan insanlar en zayıf insanları aşırı kilolu olarak algılarlar.

Anoreksiya Nervoza (Yeme Bozukluğu) Nedir?

Anoreksiya nervoza, kilo alma korkusu nedeniyle sağlıklı bir diyet sürdürmeyi reddeden ciddi, kronik ve hayatı tehdit eden bir yeme bozukluğudur. Diğer semptomlar, çarpık bir vücut olduğuna yönelik yoğun korku ve amenoredir (en az üç ardışık adet döngüsünün bulunmaması). Açlık, kilo kaybı ve ilgili tıbbi komplikasyonlar oldukça ciddi olup tedavi görülmezse ölümle sonuçlanabilir.

Zayıf oldukları halde sürekli zayıflamayla meşgul olan insanlar bir terapiste başvurabilirler. Anoreksiya terimi kelimenin tam anlamıyla iştahsızlık anlamına gelir, ancak bu yanlış bir isimdir. Aslında, rahatsızlıktan muzdarip insanlar açlığı görmezden gelir ve böylece yeme arzularını kontrol eder. Bu arzu, başkalarının pişirdiği yiyecekleri saklamak suretiyle sık sık bastırılır. Davranışa takıntılı egzersiz eşlik edebilir ve bununla birlikte kişi sağlıklı olduğunu düşünebilir.

Ciddi Bir Bozukluktur

Tüm yeme bozukluklarında olduğu gibi, anoreksiya nervoza ergenlik döneminde ortaya çıkma eğilimi gösterir, ancak herhangi bir yaşta tetiklenebilir. Erkeklerde ve yaşlı kadınlarda da olmasına rağmen çoğunlukla ergen kızları ve yetişkin kadınları etkiler.

Genç kadınların özellikle yeme bozukluklarına karşı savunmasız olmasının bir nedeni, “ideal” bir vücut elde etmek için katı diyetlere yönelme eğilimidir. Bu takıntılı davranış, bugünün reklam ve medya aracılığıyla övülen ince beden olma baskılarını yansıtıyor.

Yeme bozuklukları riski taşıyan kişiler arasında genellikle, aktörler, dansçılar, modeller ve televizyoncular bulunur. Bozukluğa sahip olan kişi için, kilo ve yiyecek üzerindeki kontrol memnuniyeti, hayatlarının geri kalanı kaotik ve duygusal olarak acılı olsa bile çok önemli hale gelir.

Anoreksiya nervoza olan insanlar genellikle toplam gıda alımını azaltarak ve aşırı egzersiz yaparak kilo veriyorlar. Bu bozukluğu olan birçok kişi yiyeceklerini günde 1.000 kaloriden daha azına sınırlar. Etkilenen insanlarda popüler olan gıda maddeleri marul ve havuç gibi düşük kalorili sebzelerdir.

Bu bozukluğun en korkutucu yönlerinden biri, vücut kemikleri gözüksede etkilenen kişilerin şişman görünmelerini sağlamaya devam etmesidir. Saçları seyrekleşir, ciltleri kuru ve renksiz olabilir. Depresyon, bu bozukluktan muzdarip hastalarda yaygındır. Etkilenen insanlar genellikle vücut ısısı düştüğünden donmaktan yakınırlar.Vücutlarında lanugo (bir yenidoğanda ince saçları tanımlamak için kullanılan bir terim) gelişebilirler.

Depresyon ve obsesif kompulsif bozukluk gibi diğer psikiyatrik bozukluklar da beraberinde ortaya çıkabilir. Unutmayın, yemek kararında iyidir ve düzenli bir yaşam tarzı ve yemek yediğiniz sürece size asla zarar vermez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu