Kimya

Arsenik Nedir?Kimyasal Özellikleri ve Zararları Nelerdir?

  • Sembol: As
  • Atomik numara: 33
  • Atom ağırlığı: 74,92
  • Sınıflandırma: Madene benzer
  • Oda Sıcaklığındaki Faz: Katı
  • Yoğunluk: Cm küp başına 5.727 gram
  • Erime noktası: 817 ° C, 1503 ° F
  • Kaynama Noktası (Süblimasyon Noktası): 614 ° C, 1137 ° F

Arsenik, periyodik tablonun on beşinci kolundaki üçüncü elementtir. Metalloid olarak sınıflandırılmıştır, çünkü bir metale ve metal olmayanlara benzer özelliklere sahiptir. Arsenik atomları, dış kabukta 5 değerlik elektronuna sahip 33 elektron ve 33 protona sahiptir.

Arseniğin Kimyasal Özellikleri

Arsenik bir takım allotroplarda bulunur. Allotroplar aynı elementin farklı yapılarıdır. Her ne kadar aynı elementten yapılmış olsalar da, farklı yapıları çok farklı özelliklere sahip olabilir. Örneğin, karbon allotroplar grafit ve elmas vardır.

Arseniğin en yaygın iki allotropu sarı ve metalik gridir. Gri arsenik kırılgan parlak ve katıdır. Sarı arsenik yumuşak ve mum gibidir. Sarı arsenik reaktif ve çok zehirlidir. Oda sıcaklıklarında ışığa maruz kaldığında gri arseniğe dönüşür. Başka bir allotrop ise siyah arseniktir.

Zehirli arsenik nedir?

Arsenik belki de yüksek toksisitesiyle ünlüdür. Bu, çok zehirli olduğu anlamına gelir. Bileşimlerinin birçoğu da zehirlidir. Çok fazla arsenik bir kişiyi hızlıca öldürebilir ve tarih boyunca suikastlerde kullanılmıştır. Ayrıca, zamanla küçük miktarlarda arseniğe maruz kalınması birçok sağlık sorununa neden olabilir. Endüstrilerde kullanıldığında arseniğin nasıl ele alınması ve imha edilmesi gerektiği konusunda birçok yasa bulunmaktadır.

Dünyada nerede bulunur?

Yeryüzü kabuğunda arsenik bulunur. Serbest biçiminde bulunabilir, ancak bu nadirdir. Çoğu arsenik realgar, mispickel (arsenopirit) ve orpiment gibi minerallerde bulunur. Endüstriyel kullanım için arsenik genellikle altın madeni, gümüş ve bakırdan bir yan ürün olarak üretilir.

Arsenik nerede ve nasıl kullanılır?

Arsenik geçmişte bir böcek ilacı ve bir ahşap koruyucu olarak kullanılmıştır. Çevre sorunları nedeniyle artık bir böcek ilacı olarak kullanılmamaktadır.Ahşap koruyucu olarak, bileşik bakır arsenat, ahşabın çürümesini engellemeye yardımcı olur  ve ayrıca termitleri ve diğer böcekleri ahşabı tahrip etmekten kurtarır.

Arsenik, yüksek hızlı elektronik ve optoelektronik kullanım için galyum arsenik üretmek için galyum ile birleştirilir. Arsenik için diğer uygulamalar metal alaşımları ve cam yapımını içerir.

İzotopları

Arsenik doğada arsenik-75 olan bir kararlı izotopta meydana gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu