Asbest ya da diğer adıyla amyant; ısı, aşınma ve kimyasal maddelere dayanıklı, lifli yapısı olan kanserojen bir maddedir.Asbestin bilinen üç türü vardır.Bunlar;Beyaz Asbest, Kahverengi Asbest, Mavi Asbest olarak sınıflandırılır.

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]Asbest; akciğer, gırtlak ve sindirim sistemi kanserine yol açmaktadır.[/box]

Asbestin 3000’den fazla kullanım alanı mevcuttur.Özellikle uçak,gemi,otomobil sanayisi, bazı makinalarda yağlayıcı madde ve sızdırmazlık elemanı olarak, ısı ve ses izolasyonunda,inşaat sektöründe kullanılmaktadır.

Asbestin Sağlığa Zararları

İçme suyu ve Solunum yoluyla vücuda girmesiyle son derece zararları bulunmaktadır.Başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açmaktadır.Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC)  her yıl Dünya kanser yapıcı maddeleri araştırmaktadır ve kanser yapıcı maddeleri gruplarına göre ayırmaktadır.Ajans asbest maddesini “kesin kanserojen” olarak birinci grupta sınıflandırmaktadır.

Çevre ve Orman Bakanlığı kansere neden olan asbestin kullanımını 31 Aralık 2010 tarihinden itibaren tamamen yasaklamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

16 − 2 =