Hayvanlar

Ateş Böceği Nasıl Bir Canlıdır?Nasıl Işık Çıkarırlar?

Ateş böceği, O, Allah’ın yaratmış olduğu yeryüzündeki sanat eseri.Ateş böceğine baktığımızda adeta ben Allah’ın eseriyim dediğini görüyoruz. Bilim adamlarının hayrete düştüğü canlı.Yapılan tüm araştırmalar bile onu hala çözemedi.Pil Yok, şarj yok, güneş paneli yok hiçbir yerden enerji almıyor fakat ışık çıkarıyor.

Ateş böceği, genelde aralıklı olarak ışık verir.Bu aralık erkek ve dişinin buluşmasını sağlayan bir işarettir.Işık saçmasının hızında birçok mesaj vardır.Bazı araştırmacılar bu ışığın bir savunma mekanizması olduğunu da düşünmektedirler.

Ateş-Böceği-Nasıl-Bir-CanlıdırNasıl-Işık-Çıkarırlar

Ateş böceğinin bir çok çeşidi bulunmaktadır.Erkekleri kanatlıdır, dişileri ise kanatsızdır. Peki ateş böcekleri nasıl ışık çıkarıyor?

Ateş böceğinin ışık veren mekanizması karnının sonunda bulunmaktadır.Saydam bir tabakayla örtülmüştür.İç kısmında ise araba farı gibi yansıtıcılar ve fotojenik hücreler bulunmaktadır.Organlarında ürettiği Lüsiferin maddesinin oksijenle birlikte yakılmasıyla ışık meydana gelir.Ateş böceği nefes alma süresini ayarladıkça yanıp sönme işlemi gerçekleşir.Bu ışıklar akşam saatlerinde gözlen görülmeye başlarlar.Renkleri değişiklik göstermektedir.Bazen sarı, yeşil ve kırmızı rengini de almaktadır.

“Allah bütün canlıları sudan yaratmıştır. Bazısı karnı üzerinde sürünür, bazısı iki ayakla yürür, bazısı da dört ayakla yürür. Allah dilediğini yaratır. Allah şüphesiz her şeye kadirdir” (Nur/45).

Günümüzde normal bir ampulün vermiş olduğu ısı yaymış olduğu ışıktan %90 daha fazladır.Yani çok büyük bir ısı meydana gelir. Fakat ateş böcekleri %100 ışık verimliliği ile 1 C° bile ısınma yapmadan ışık verebiliyorlar. Bu ışığa “Soğuk Işık” denmektedir. Günümüzdeki aydınlatma firmalarının hepsi aslında ateş böceğinin üzerindeki  sistem gibi ısı vermeden ışık veren bir ampul yapmaya çalışıyorlar fakat yapamıyorlar.Ateş böceklerinin bazı türlerinde bir insanın kitap okuyabileceği kadar bile ışık çıkardığı görülmüştür.

Bilim adamları enerjinin tamamen ışığa çevrildiği bir ampul icat etmeye çalışıyorlar fakat başaramıyorlar.Ateş böceği ise milyonlarca yıl öncesinden Allah’ın ona verdiği soğuk ışık teknolojisini kullanmaya devam etmekte…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu