Bilim & Teknoloji

Atmosfer Katmanları Ve Özellikleri

Dünya atmosferinin her bir katmanı gezegendeki yaşam açısından çok önemli bir rol oynamaktadır.Bu makalede, bu katmanlar nelerdir ve bunların bizim için önemi hakkında daha fazla bilgi sağlayacak.

Olası en basit tanıma göre, atmosfer, Dünya’yı çevreleyen hava kütlesidir. Yaklaşık 10000 km dikey mesafeye uzanan bu hava kütlesi temel olarak beş bölgeye veya katmana ayrılmıştır. Dünyanın yüzeyinden başlayarak, bu katmanlar troposfer, stratosfer, mezosfer, termosfer ve ekosferdir.

Troposfer: Dünya atmosferinin ilk katmanı olan troposfer, gezegenin yüzeyinden başlar ve kutupların yakınında 6 km ve ekvatora 20 km uzaklıkta dikey bir mesafeye kadar uzanır. Troposfer sıcaklığı, yükseklik ile birlikte azalır; bu, tabakanın en alt kısmının herhangi bir zaman noktasında en sıcak olduğu anlamına gelir. Ortalama olarak, burada sıcaklık 1000 mt başına yaklaşık 6.5 °C’lik bir oranda düşüyor. Troposfer, stratosferden tropopoz olarak adlandırılan atmosferik katmanla ayrılır.

Stratosfer: Dünya atmosferinin ikinci katmanı olan stratosfer, tropopozdan 50 km dikey bir mesafeye uzanır. Troposferin aksine, stratosferdeki sıcaklık yükseklik ile birlikte artar. Bu tabaka atmosferin toplam kütlesinin yaklaşık %19.9’unu içerir. Bu katmandaki sıcaklık ilk 8,9 km için sabit kalırken, sonraki 12.42 ila 31.06 kilometre için artar. Yeryüzündeki yaşam formları için çok önemli olan ozon tabakası da bu bölgedir. Stratosfer, stratopoz olarak adlandırılan atmosferik sınırla, mezosferden ayrılır.

Mezosfer: Atmosferin üçüncü katmanı olan mezosfer, stratopozdan yaklaşık 85 km’lik dikey bir mesafeye uzanır. Mezosferde sıcaklık yükseklik ile azalır. -100 ° C (-148.0 ° F) civarında bir sıcaklıkta olan, dünyanın en soğuk kısmı olan mezofiz tarafından termosferden ayrılmıştır.Mezosfer, meteorların çoğunu atmosfere girdikleri zaman yakar.

Termosfer: Dördüncü ve aynı zamanda atmosferik katmanların en büyüğü olan termosfer yaklaşık 690 km arasında dikey bir mesafeye uzanır. Bu tabaka içinde sıcaklık yükseklik ile artar ve bazen 1200 ° C’ye kadar çıkabilir. Bu bölgedeki oksijen molekülleri, yoğun güneş radyasyonunu absorbe ederek yükselen sıcaklığa katkıda bulunur. Termosferin içinde yer alan iyonosfer, radyo sinyallerinin iletilmesine yardımcı olan elektrik yüklü gaz partikülleri içeren bir katmandır.

Ekzosfer: Atmosferin en dış tabakası olan ekzosfer, termosferden uzaya uzanır. Bu tabaka hidrojen ve helyumdan oluşur. Bu katmanın kesin sınırı bilinmemekle birlikte, bilim insanları 10000 kilometre dikey bir mesafeye kadar uzandığına inanıyorlar. Bununla birlikte, önemli kanıtlarla desteklenmediği için termosfer, gezegenin atmosferinin tüm bu katmanları arasında en büyük olarak adlandırılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu