Şifalı Bitkiler

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Yüksek kalorili değere sahip olmasına rağmen, avokado sayısız faydaya sahiptir.

Avokado, yenilebilir yuvarlak veya armut şeklinde bir meyvedir. Kabuğu yeşil veya mor olabilir. İç kısmı sarı ve etlidir. Sarı ve etli olan kısım, pürüzsüz bir çekirdeği çevreler. Avokado, faydalı yağ, protein ve vitaminler içerdiğinden çok besleyicidir.

Avokado genellikle çiğ yenir. Tek başına tüketildiği gibi ayrıca salatalarda, çorbalarda, pilav ve makarnalarda da tercih edilebilir. Avokado, anavatanı Orta Meksika olan çiçekli bitkiler sınıfından tarçın ve kafur ağacını da içine alan defnegiller familyasına ait bir ağaç türünün meyvesidir.

Ağaçları 20 metreye kadar büyüyebilir. Yaprakları geniş ve parlaktır. Yıl boyunca yeşil kalırlar ve idrar söktürücü özelliklere sahip olup üriner sisteme fayda sağlarlar.

Binden fazla avokado çeşidi vardır, ancak sadece birkaçı ticarileştirilir. Meksika dünyanın en büyük avokado üreticisidir. Diğer önemli üreticiler Brezilya ve Güney Amerika, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika, Avustralya ve İspanya’daki diğer ülkelerdir.

Ülkemizde avokado,  Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’dan İskenderun’a kadar olan kuşakta, ayrıca Rize gibi donun az olduğu Doğu Karadeniz Bölümü’ndeki illerde de yetiştirilir.

Avokado nasıl tüketilir?

Avokado, olgunlaştıktan sonra tüketilen bir meyvedir. Olgunlaşmamış avokado serttir, bu yüzden marketten aldığınız avokadoyu 3 – 4 gün oda sıcaklığında bekleterek yumuşamasını ve renginin koyulaşmasını sağlamalısınız.

Avokadonun faydaları nelerdir?

 • Avokado kolajen metabolizmasında (cilde sıkılık veren madde) yardımcı olur.İçerdiği E vitamini sayesinde doğal bir anti-enflamatuar görevi görür.
 • Anti-stres Meyve, kan basıncını düşürmeye ve stres nedeniyle hipertansiyonla savaşmaya yardımcı olan yüksek düzeyde tekli doymamış yağ ve potasyuma sahiptir. Ek olarak, kaygı ve stresi azaltan bir hormon olan serotonin üretimini artırmaya yardımcı olur.
 • Kalsiyum yönünden zengin olduğu için kemikler ve eklemler üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Ek olarak, kasları çizen dokuların mükemmel bir iyileşme kaynağıdır. Bu yüzden antrenman sonrası önemlidir.
 • Yağlar ve vitaminler bakımından zengin olan meyve, saç tellerinin hidrasyonunu arttırır, daha parlak ve yumuşak saçlarınız olur.
 • Lif bakımından zengin olduğundan, tüketildiğinde tokluk hissi verir. Bununla birlikte iştah azalması ve doğal kilo kaybı olur.
 • Avokado içeriğinde bulunan Omega 3 kan dolaşımını uyardığı ve konsantre olma yeteneğini arttırdığı için beyin fonksiyonlarını geliştirir. Sonuç: belleği geliştirir.
 • Kolesterol ve trigliseritleri kontrol eder Tekli doymamış yağ asitleri ve çözünür lifler sayesinde avokado, LDL kolesterolü (kötü kolesterol) kontrol ettiği ve HDL kolesterolü (iyi kolesterol) artırdığı için kalp hastalığını kontrol etmeye ve önlemeye yardımcı olur.
 • İshal ve şişkinlik durumunda endikedir. Çünkü avokado yaprağı çayı idrar söktürücüdür ve mide sindirimini destekler ve safra kesesini uyarır.
 • Avokado, en iyi glutatoin bulunan meyvedir. Bu nedenle, örneğin ağız ve boğaz kanserine karşı koruma sağlar.
 • Adet döngüsünün düzenlenmesini destekler. Bu nedenle, meyvenin çiçekleri ile yapılan çayları içmeniz önerilir.
 • B3 gibi uyku B-kompleks vitaminlerini iyileştirir, beyin uyku aktivitelerinden sorumlu maddelerin dengelenmesinden sorumlu hormonları dengeler.
 • Avokado, kan pıhtılaşmasında önemli rol oynayan K vitamini açısından zengindir. Bu vitaminin tüketimi diyabet geliştirme şansının % 19 daha düşük olmasına yol açar.
 • Meyve, cilt hücrelerinin yaşlanmasını önleyebilen antioksidanlara sahiptir.
 • Zeytin yağına benzer şekilde avokado yağı da beslenme kalitesine sahiptir. Çalışmalar, avokadonun hiperlipidemi (kanda artan yağ ve kalp sorunları) tedavisinde yardımcı olarak kullanılan doymamış bir yağ olan beta-sitosterol ve oleik asit bakımından zengin olduğunu göstermektedir.
Kaynak
selecoes.com.brescola.britannica.com.brsabah.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu