Türkiye

Avusturya

Şansölye: Sebastian Kurz
Başkent: Viyana
Telefon kodu: +43
Başkan: Alexander Van der Bellen
Nüfus: 8,747 milyon (2016) Dünya Bankası
Resmi dilleri: Almanca, Macarca, Slovence

Avusturya ya da resmî adıyla Avusturya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan, dokuz eyaletten oluşan bir ülkedir.

Avusturya’nın Kısa Tarihi

Bugün Avusturya olan bölge, Roma İmparatorluğu tarafından fethedilene kadar, tarihinin büyük bir kısmı için Kelt kabileleri tarafından işgal edilmiştir. Roma İmparatorluğu’nun çöküşüyle ​​bölge, Charlemagne tarafından fethedildiğinde 788 yılına kadar yerel kabileler tarafından bir kez daha yönetildi. Bölge, Babil’in Leopold’u tarafından yönetildiğinde 976’da Avusturya olarak tanındı.

1276’da Rudolf, Avusturya’yı yöneten ilk Habsburg oldu. Bu, önümüzdeki 750 yıl boyunca Avusturya’yı yönetecek olan Habsburg İmparatorluğunun başlangıcıydı. Habsburglar, imparatorluğu Avusturya’nın şu andaki sınırlarının ötesine genişletmeye başladı ve Avusturya’yı yüzyıllardır Avrupa’da bir iktidar merkezi haline getirdi.

1848’de Franz Josef Habsburg hükümdar oldu ve öldüğü zaman 1916’ya kadar yaklaşık 70 yıl idare edecekti. Franz Josef Avusturya’da birçok değişiklik yaptı. Yaptığı tek şey daha sonra Çift Monarşi olarak adlandırılan şeyi yaratarak Macaristan’a daha fazla güç vermekti. Bu, Hapsburg tahakkümünün düşüşüne başladı. Daha sonra 1919’da I. Dünya Savaşı’ndan sonra imparatorluk çöktü ve St. Germain Antlaşması tarafından Avusturya Cumhuriyeti oldu.

Avusturya Coğrafyası

Toplam Boyut: 83.870  km

Coğrafi Koordinatları : 47 20 N, 13 20 D

Dünya Bölgesi veya Kıta: Avrupa

Genel Arazi: Batı ve güneyde çoğunlukla dağlar (Alpler); Doğu ve kuzey sınırlarında çoğunlukla düz veya hafif eğimli

Coğrafi Düşük Noktası: Neusiedler  115 m

Coğrafi Yüksek Nokta: Grossglockner 3.798 m

Büyük şehirler: VIENNA (başkent) 1.693 milyon (2009), Graz, Linz

Avusturya Halkı

Hükümet Türü: Federal Cumhuriyet

Konuşulan Diller: Almanca (resmi ülke çapında), Slovenya (Karintiyalı resmi), Hırvat (Burgenland’da resmi), Macar (Burgenland’da resmi)

Bağımsızlık: 17 Eylül 1156 (Avusturya Dükalığı); 11 Ağustos 1804 (Avusturya imparatorluğu ilan edildi); 12 Kasım 1918 (cumhuriyet ilan edildi)

Ulusal Tatil: Ulusal Gün, 26 Ekim (1955); Not – ulusal egemenliği ve işgalin sona ermesini sağlayan Devlet Anlaşması’nı ve daimi tarafsızlık yasasının geçirilmesini anlar.

Vatandaşlık: Avusturya (lar)

Dinleri: Roma Katolik % 73,6, Protestan % 4.7, Müslüman % 4,2, diğer % 3,5, belirtilmemiş  % 2, Yok % 12 (2001 nüfus sayımı)

Ulusal Sembol: Kartal

Ulusal Marşı veya Şarkı: Bundeshymne (Federal Hymn)

Avusturya Ekonomisi

Başlıca Endüstriler: İnşaat, makine, taşıtlar ve parçalar, gıda, metaller, kimyasallar, kereste ve ağaç işleme, kağıt ve karton, iletişim ekipmanı, turizm

Tarımsal Ürünler: Tahıllar, patates, şeker pancarı, meyve, süt ürünleri, sığır, kümes hayvanları, kereste

Doğal Kaynaklar: Petrol, kömür, linyit, kereste, demir cevheri, bakır, çinko, antimon, manyezit, tungsten, grafit, tuz, hidroelektrik

Ana İhracat: Makine ve ekipman, motorlu taşıtlar ve parçalar, kağıt ve mukavva, metal ürünler, kimyasallar demir ve çelik, tekstil, gıda maddeleri

Büyük İthalat: Makine ve ekipman, motorlu taşıtlar, kimyasallar, metal eşya, petrol ve petrol ürünleri; Gıda Maddeleri

Para Birimi: Avro (EUR)

Ulusal GSYİH: 349.900.000.000 $

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu