Sağlık

Ayaklarda Su Toplanması Neden Olur?

Ayaklarda su toplanması kişiye büyük acılar verir.Bunun başlıca nedenleri ise nem ve sıcaklıktır.Su toplanmasının sebebi daha çok ayakta kalma,kullanılan ayakkabıların uygun ölçüde olmaması,ayakkabıları giyerken çorap giymemek gibi sebeplerden meydana gelebilir.Aşırı sıcaklarda kalın çorap giyilmeside ayakkabılar içinde nem oluşturur.

Nem,ayak derisini yumuşatır ve hassas bir hale getirir.Bunun daha fazla olmasıylada ayakların bazı bölgelerinde su kabarcığı oluşur.Ayaklarımızı bastığımız yerler sert taşlar,çakıl taşları gibi yerler ise su toplanma süreci dahada hızlanabilir.

İlk su toplanan yerler genelde parmak altlarında meydana gelir.Başparmak altında ufak görünen su kabarcığı 1-2 gün içerisinde dahada büyük hale gelebilir.Daha sonra dikkat edilmezse eğer farklı bölgelerede yayılabilir.

Su kabarcıklarının iyileşme süresi yaklaşık bir haftayı bulabilir.Fakat bu iyileşme sürecinde su kabarcığının iğne yada sivri uçlu cisimlerle patlatılması daha ciddi zararlara sebep verebilir.Bu gibi durumlarda kesinlikle doktora başvurunuz.

Ayaklarımızın su toplamaması için dikkat edilmesi gerekenler;

  • Ayakkabılarımız rahat,hafif ve hava alabilecek şekilde seçilmelidir.
  • Ayakkabılarımızın rengini koyu renklerden seçmemeliyiz.
  • Ayakkabı giyerken ince mümkünse yarım boğazlı çoraplar giymeliyiz.
  • Aşırı sıcak geçen havalarda ayaklarımızı 3-4 saatte bir soğuk suyla yıkayıp iyice kurulamalıyız.
  • Pütürsüz zeminlerde yürümeye özen göstermeliyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu