Sağlık

Ayakta Su İçmek Zararlımıdır?Ayakta Su İçmenin Bilimsel Açıdan 8 Zararı

Sağlıklı kalabilmek için günde en az  8 bardak su içmeliyiz. Suyu hangi pozisyonda içtiğimizde çok önemlidir.Suyu ayaktamı yoksa oturarak mı içmeliyiz?Ayakta su içmenin zararları nelerdir? bunları biliyormuyuz.

Ayakta su içmeye bilimsel olarak bakacak olursak, uzmanlar suyun ayakta değil oturarak sakin bir şekilde içilmesi gerektiğini söylüyor.Aşağıda ayakta su içmek yerine oturarak su içmenin arasındaki farkları anlatan bazı şaşırtıcı bilimsel nedenler var.

Ayakta içilen su artritlere neden olur

Ayakta içtiğiniz su yaşamın ilerleyen dönemlerinde size artrit olarak geri dönebilir.Ayakta içtiğiniz su ile vücudunuzun sıvı dengesini bozarsınız.Bu eklemlerde daha fazla su birikmesine neden olur.Eklemlerde sıvı birikmesi demek artriti tetiklemesi demektir. Artrit vücut tarafından üretilen eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durumdur.Ayak bileği, diz ve el bileği gibi eklemlerde şişmeye neden olur.

Ayakta içilen suyla mide duvarına su sıçraması.

Sağlık uzmanları, hızlı ve ayakta içilen suyun, mide duvarına sıçradığında bu suyun direkt olarak bağırsaklarınıza inmesi gerçekleşir.Suyun bağırsaklara direkt inmesi mide ve bağırsak sisteminize zarar verir.

Susuzluğunuzu dindirmez.

Ayakta su içmek susuzluğunuzu dindirmez.Sık olarak daha çok su içmek istersiniz.Bir yere oturup yudumlayarak içmeniz daha iyidir.

Suyu ayakta içtiğinizde her zaman hazımsızlık problemi yaşarsınız.

Kaslarınız ve sinir sisteminiz oturarak su içtiğinizde çok daha rahat olur ve hızlı bir şekilde diğer besin maddelerini sindirir.

Ayakta durduğunuzda böbreğiniz suya düzgün filtre uygulamaz.

Durma pozisyonunda içme suyu, böbrekler tarafından filtrasyon işlemine yardımcı olmaz. Çoğunlukla, idrar yolu bozukluğuna ve hatta böbreklerde kalıcı hasara yol açabilen böbreklerde ve mesanede zararlı maddeler kalır.

Ayakta dururken içme suyu vücuttaki asit seviyelerini seyreltmez.

Tüm sağlık uzmanları suyunun otururken yavaş, küçük boylarda tüketilmesi gerektiğinden bahseder. Bu, gerekli su oranıyla kombine edilerek vücuttaki asit seviyelerinin uygun şekilde seyreltilmesine yardımcı olur.

Ayakta su içmek ülserlere ve mide yanmasına neden olur.

Ayakta dururken su içtiğinizde, yemek borusunun alt yarısını çok sert bir şekilde sıçratır. Bu durum, mide ve yemek borusu arasındaki eklem olan sfinkteri rahatsız edebilir ve sonuç olarak yemek borusu, mide içindeki asitlerin geriye doğru akması nedeniyle yanma hissi yaşatabilir.

Ayakta su içtiğinizde sinirleriniz gerginleşir.

Suyu ayakta içtiğinizde, vücutta sinir gerginliğine neden olan bir sistem devreye girer. Ama oturduğunuzda ve suyu yudumlarken, “dinlenme ve sindirim sistemi” olarak da adlandırılan parasempatik bir sistem de akla gelir. Bu, duyularınızı sakinleştirmeye ve sindirim sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Ayakta Su İçmeye Dini Açıdan Bakarsak

Peygamberimizin “Ayakta su içen kussun!” tehdidi kesin bir emir (yani vücup için) değildir. Bazı alimler, “Ayakta su içen kussun!” sözünü Resûl-i Ekrem’in değil, Ebû Hüreyre’nin söylediği kanaatindedir.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz: Çarşıda pazarda ayakta bir şey içmek gerektiğinde ve oturacak bir yer bulunmadığında mutlaka oturacak yer aramamalı; bununla beraber oturarak içmenin sağlığa daha elverişli olduğu unutulmamalıdır.

1. Peygamber Efendimiz ile ondan gören bazı sahabiler ayakta su içmişlerdir. Bu sebeple ayakta su içmek günah değildir.

2. Peygamber Efendimiz’in ayakta su içmeyi yasaklaması, oturarak içmeyi daha uygun gördüğünü belirtmektedir

3. Resûl-i Ekrem’in, ayakta su içenin içtiğini kusmasını söylemesi, mutlaka böyle yapılmasını istediği anlamına gelmez  Zira Efendimiz Müslümanları eğitmek için bazen bu üslubu kullanmıştır.

Geç olmadan suyunuzu ayakta değil oturarak için bu sağlığınız için önemlidir.

Kaynak
sorularlaislamiyet.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu