Spor

Aziz Yıldırım Kimdir?

Türk futbolunun en çok konuşulan ismi olan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, 3 Temmuz 2011 yılında futbolda şike soruşturmasından gözaltına alınmış ve organize suç örgütü kurmakla suçlanmıştır. Aziz Yıldırım o günlerde hayatının en zor dönemini yaşamıştır. Peki Aziz Yıldırım’ın hayatı nasıl geçmiş ve bugünlere nasıl gelmiştir?

2 Kasım 1952 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde dünyaya gelen Aziz Yıldırım, Lise dönemlerinde futbola düşkünlüğü ile biliniyordu. Düzce Lisesi Futbol Takımı’nda futbol oynamış sonraki yıllarda Düzcespor ve Diyarbakır Spor kulüplerindede forma giyerek 27 yaşında futbolu bırakmıştır.

Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Fakültesine giden Yıldırım, bu okulu İnşaat Mühendisi olarak bitirmiştir.1981-1983 yıllarında Üsküdar Anadolu Spor Kulübünde başkanlık görevini üstlenmiştir.

Aziz Yıldırım’ın sahibi olduğu MAKTAŞ Mühendislik firmasıyla bir dönem NATO altyapı ihalelerine girmiştir. Fenerbahçe Spor Kulübündeki yöneticiliği 90’lı yıllarda başlamış, 1990-1992 sezonunda Metin Aşık başkanlığında olan kulüpte yönetici olarak görev almıştır.

91-92 sezonunda Futbol Şubede görev alan Yıldırım, yıldız futbolcu Tanju Çolak’ın Galatasaray’dan Fenerbahçe’ye transferini gerçekleştirmiştir. Aziz Yıldırım 1993-1995 yılları arasında Düzcespor’da başkanlık görevi yapmıştır.

15 Şubat 1998 yılında Fenerbahçe Genel Kurultayında aday olmuş ve rakibi olan Vefa Küçük’ü bir oyla geçerek Fenerbahçe’nin 52. Başkanlığını kazanmıştır. 2000 ve 2002 yıllarında da yapılan başkanlık seçimlerinde yüksek oy almış,Fenerbahçe’deki görevine devam etmiştir.

Fenerbahçe’yi büyük bir marka haline getiren Yıldırım, başkanlık döneminde Türkiye çapında 45 Fenerium mağazası açarak hizmete sokmuştur.Şükrü Saraçoğlu Stadının kapasitesinin 52.000 kişiye çıkarılmasında önemli katkılar sağlamıştır. Fenerbahçe taraftar kartı satışlarına başlamış ve kulübün gelirini arttırmıştır.

Aziz-Yıldırım-Kimdir-2

5 Mart 2006 yılında Genel Kurulda tek aday olmuş ve başkanlık görevine devam etmiştir.Yıldırım bu dönemle beraber 16,5 yıl boyunca başkanlık yapan Şükrü Saraçoğlu’ndan sonra Fenerbahçe’de uzun süre görev yapan ikinci başkan olmuştur.Yıldırımın başkanlığı sırasında Fenerbahçe, birçok yıldız futbolcu ve teknik direktörle çalıştı.5 Süper Lig şampiyonluğu, 1 Türkiye Kupası, 2 Türkiye Süper Kupası, 1 Başkanlık Kupası kazandı.

Aziz Yıldırım, üç çocuk babası olup 7 Nisan 2010 tarihinde 30 senelik eşi Yıldız Yıldırım’dan boşanmış daha sonra Gonca Çelikkıran ile evlenmiş ve bu evlilikten bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir.Önceki evliliğinden iki kız çocuğu daha vardır.

3 Temmuz 2011 senesinde “Silahlı örgüt kurma ve yönetme” iddasıyla açılan davada toplam 6 yıl 3 ay hapis ve 1.3 trilyon para cezası verilmiştir.2 Temmuz 2012’de tahliye olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu