Sağlık

B Vitamini Kompleksi Eksikliğinin Belirtileri

B vitamininin vücuttaki görevleri.

B vitamini kompleksi, vitamin B1 (tiamin), vitamin B2 (riboflavin), vitamin B3 (niasin), vitamin B5 (pantotenik asit), vitamin B6 (piridoksin), vitamin B7 (biotin), vitamin B9 (folik asit) ve vitamin B12 (kobalaminler) suda çözünen sekiz vitamin grubudur. Bu vitaminlerin her biri farklı kimyasal bileşimlere sahiptir. B vitamini yararları, her vitaminin kendi ayırt edici karakterine sahip olması nedeniyle çoktur. Birçok vücut işlevini düzenlemek için grup halinde ya da bireysel olarak çalışırlar.

Tiamin, riboflavin, niasin ve biotin vücuttaki enerji düzeylerini korumak için birlikte çalışan enerji arttırıcı vitaminlerdir. Folik asidin sayısız yararları vardır, hamilelik söz konusu olduğu sürece B vitamini açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.

Çoğunlukla karaciğer, ton balığı, hindi, yulaf, muz, avokado, patates, fındık, baklagiller vb. besinlerde bulunur.Bir kişi doğal kaynaklardan yeterli miktarda B vitamini almadığında, vitamin eksikliklerine yakalanma şansı vardır. B vitamini kompleks eksikliği insan vücudu üzerinde çok rahatsızlık verici etkilere yol açabilir.

B Vitamini Kompleks Türleri ve Eksiklik Belirtileri

Vitamin B kompleksi sağlıklı bir yaşam tarzı için gerçekten önemlidir. Bu gruptan herhangi bir vitaminin yetersizliği, dikkat edilmedikçe bazıları şiddetli olabilen çeşitli tıbbi durumlara neden olur. Aşağıda açıklanan eksiklik belirtileri, B vitamini grubundaki sekiz vitamin eksikliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Vitamin B1 (Tiamin)

Fonksiyon : Vücudun sağlıklı bir şekilde büyümesini ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Metabolizma ve sindirim sistemini düzenlemeye de yardımcı olur.
Kaynak :Karaciğer, buğday, kepekli tahıllar ve kuru fasulye
Eksiklik Belirtileri : Yorgunluk, sinirlilik, mide rahatsızlığı, uykusuzluk ve hafıza kaybına neden olur. Ayrıca Wernicke ensefalopatisi, ödem, Korsakoff sendromu, kalp yetmezliği ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

Vitamin B2 (Riboflavin)

Fonksiyon : Vücudun yağ ve amino asitlerini işler. Aynı zamanda folik asit ve vitamin B6’nın işlevlerini aktive etmek için de işlev görür.
Kaynak : Süt ürünleri, yapraklı yeşil sebzeler ve tahıllar.
Eksiklik Belirtileri :Çiloz, dermatit, psödo-sifiliz, hiperemi ve ödem içeren ariboflavinoz. Aynı zamanda depresyona neden olur.

B3 vitamini (Niasin veya nikotinik asit)

Fonksiyon : Kan dolaşımını arttırır ve kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Aynı zamanda sinir ve sindirim sistemini onarır, cildin tonunu korur.
Kaynak : Tavuk, balık, et, tam tahıl, fındık ve fasulye
Eksiklik Belirtileri : Triptofan eksikliği, dermatit, uykusuzluk, halsizlik, agresif olma, psikoz, depresyon, bunama, kaygı, zihinsel yorgunluk.

Vitamin B5 (Pantotenik asit)

Fonksiyon : Vücudunuzu zihinsel ve fiziksel streslerden korur, canlılığı arttırır ve aynı zamanda anti-aging vitamin olarak da çalışır.
Kaynak : Baklagiller, yağsız etler ve tahıllar
Eksiklik Belirtileri : Kronik yorgunluk, saç dökülmesi, depresyon, baş dönmesi, kabızlık, mide sorunları, kas güçsüzlüğü ve akneler.

Vitamin B6 (Piridoksin veya piridoksamin)

Fonksiyon : En iyi enerji kaynağı olan amino asitlerin işlenmesinde önemli bir işlevi yerine getiren en önemli vitamindir. Besinleri enerjiye dönüştürür.
Kaynak : Et, tüm tahıl ürünleri, balık ve kanatlı ürünler.
Eksiklik Belirtileri: Egzama, uykusuzluk, migren, sinirlilik, sinirlilik, yorgunluk, baş ağrısı, anemi gibi belirtileri vardır.

Vitamin B7 (Biotin)

Fonksiyon : Folik asit, protein ve vitamin B5 kullanımına yardımcı olur. Saç bakımı için çok önemli bir vitamindir.
Kaynak : Tavuk ürünleri, mantar, tahıl, yeşil sebze, somon ve ay çekirdeğinde bulunur.
Eksiklik Belirtileri : Yorulma, depresyon, uyuşukluk, saç dökülmesi ve ayrıca halüsinasyonlar oluşur.

Vitamin B9 (Folik asit)

Fonksiyon : Kan basıncını düzenler ve ayrıca zihinsel sağlığı korur.
Kaynak : Kepekli tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, pancar kökleri, portakal ve kuru fasulye.
Eksikliği Belirtileri : Doğum kusurları, ölü doğum, erken doğum, anemi, düşükler, depresyon, cilt bozuklukları, kanser, kısırlık ve uygunsuz beyin işleyişi.

Vitamin B12 (Kobalaminler)

Fonksiyon : Sinir sisteminin sağlığını korur ve aynı zamanda yeni kan hücrelerinin oluşumuna ve düzenlenmesine yardımcı olur.
Kaynak : Et, Balık, süt ve tavuk ürünlerinde bulunur.
Eksiklik Belirtileri: Makrositik anemi, yorgunluk, depresyon, periferik nöropati, amnezi, mani, psikoz ve hatta felç gibi belirtiler görülür.

Araştırmadan da anlaşılacağı gibi, B vitamini kompleksi insan sağlığı için son derece önemlidir . Bu vitaminleri içeren birçok takviye vardır, ancak doğal olarak B vitamini bakımından zengin gıdaların bol miktarda tüketilmesi en iyisidir; Bu şekilde yan etkilerden kaçınabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu