Şifalı Bitkiler

Baharat Nedir?En Çok Kullanılan Baharatların Faydaları

Baharatların sağlığa faydası sayısızdır. Kalp sağlığını iyileştirmeye, terlemeyi indüklemeye, cildin sağlıklı kalmasına, metabolizmayı düzenlemeye ve bedeni detoksifiye etmeye yardımcı olurlar. Baharatlar, enfeksiyonla savaşarak, bağışıklık sistemini güçlendirerek, inflamasyonu azaltarak ve kanseri önleyerek vücudu korur .

Ayrıca kilo kaybına, iştahın artmasına, kemiklerin güçlendirilmesine, stresin azaltılmasına, sindirimin iyileştirilmesine, hastalıklara karşı korunmaya, soğuk algınlığının iyileştirilmesine, ağız sağlığının korunmasına ve hormonların dengelenmesine yardımcı olurlar.

Baharat Nedir?

Baharatlar, çeşitli tohumlar, kökler, meyveler, kabuklu meyveler, sebzeler ve gıda maddelerinin renklendirilmesi, lezzetlendirilmesi ve korunması için kullanılan diğer bitki maddelerinin kurutulmuş şeklidir .

Baharatlar dünyanın her yerinde bulunur ve tüm kültürlerin mutfak uygulamalarının önemli bir parçasını oluştururlar. Orijinal kullanımları daha sonra gıda maddelerini uzun süre taze tutarak ve onları düzenli olarak kullananların sağlığını geliştirerek antimikrobiyal özellikler gösteren bir aroma maddesidir.

Baharatlar ile ilgili en iyi şeylerden biri, hazırlandığında, kurutulduğunda ve depolandığında, neredeyse sonsuza kadar dayanabilir.

Ayrıca, kalorilerde çok düşük olduklarından, küçük şekillerde toprağa gömüldükleri için, herhangi bir yan etki tehlikesi yoktur. Aslında, genel sağlık için gerekli olan proteinleri ve organik bileşikleri içerirler .

Baharat Lezzet Profili

Acı

  • Acı baharatların kazanılmış bir tada sahip olduğuna inanılmaktadır.
  • Acı olarak kabul edilen baharatlar defne yaprağı, çemen tohumu, yaban turpu, karanfil, kimyon tohumu vb.

Dünyevi

  • Bu baharatlar geosmin’den gelen bir dünya lezzetine sahiptir.
  • Kimyon ve safran, dünyevi bir tada sahip baharatlardır.

Sıcak

  • Sıcak baharatlar, gıdaya güçlü bir lezzet katarlar.
  • Biber, chilis, hardal tohumu, sarımsak tüm sıcak baharatlardır.

Tatlı

  • Bu baharatlar tat olarak biraz tatlıdır ve ekşi ve acı tatlar ile kullanılabilir.
  • Yenibahar, kimyon, rezene, kakule, hindistan cevizi, haşhaş tohumu, susam, yıldız anason tohumu tatlı baharat olarak kabul edilir.

Baharatın Sağlığa Faydaları

Dünyanın en popüler baharatlarının çoğunun genel sağlığımıza katkıda bulunabileceği faydalarına bir göz atalım!

Yenibahar

Yenibahar yatıştırıcı, iltihap önleyici ve karminatif bir baharattır. Faydaları arasında kanserin azaltılması, ağız sağlığının iyileştirilmesi, sindirimin uyarılması, kemik büyümesinin kolaylaştırılması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yer alır. Ayrıca kan basıncını azaltmaya yardımcı olur ve analjezik veya anestezik madde olarak işlev görür.

Anason tohumu

Bu güçlü baharat antioksidan yanı sıra mide, anti-spazmodik, karminatif, antiseptik, sindirim, balgam söktürücü ve uyarıcı özelliklere sahiptir. Demir, potasyum, bakır ve manganez gibi büyük bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Anason tohumu, bağışıklık sistemini güçlendirirken ve cildinizin kalitesini artırırken vücut parçalarının dolaşımını ve oksijenlenmesini artırmaya yardımcı olur.

Ararot (Maranta Nişastası)

Ararot büyüme ve gelişmede yardımcı olur, kan basıncını düşürür, dolaşımın artmasını sağlar ve sindirim sisteminin sağlığını iyileştirir.

Defne yaprağı

Bay yaprak dünya çapında çok popüler bir baharattır ve kanser önleme, bağışıklığı artırma, nöral tüp defektlerini azaltma, ağız sağlığını koruma, cilt bakımı ve saç bakımı yeteneğinden dolayı övülmektedir. Aynı zamanda sinir sistemi işlevini geliştirmeye, vücut metabolizmasını düzenlemeye ve anemi gibi kanla ilişkili durumları önlemeye yardımcı olur .

Karabiber

Karabiber, birçok sağlık yararı ile dolu dünyadaki en yaygın baharatlardan biridir. İnflamasyonu ve aşırı gazı azaltma, gastrointestinal aktiviteyi optimize etme ve enzimatik reaksiyonları düzenleme yeteneğine sahiptir. Karabiber, antioksidan özelliklerinden dolayı kalp hızını ve kan basıncını kontrol etmeye ve kanseri önlemeye yardımcı olur .

Kırmızı biber

Kırmızı biber sinüsleri temizleme, idrar yapma, vücuttaki toksinleri yok etme, diyabetin yönetilmesine yardımcı olma , kanseri önleme ve tansiyonu düşürme özelliğine sahiptir. Acı biber kullanımı, güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle metabolizmayı optimize etmeye, hormonal aktiviteyi düzenlemeye, toksinlerle ve potansiyel enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olur.

Kapari

Kapari kanserleri önler, hastalıkları azaltır, bağışıklığı arttırır, kan damarlarını güçlendirir, pıhtılaşmayı azaltır, kolesterol seviyelerini düşürür ve dolaşımını artırır. Kapari de  A vitamini, K vitamini, niasin, riboflavin, demir ve bakır gibi mineraller benzeri vitaminlerin yönünden büyük bir zenginlik sağlar.

Kimyon tohumları

Kimyon tohumları sindirimi iyileştirebilir, kabızlığı azaltabilir, kan kolesterol seviyelerini düşürür, fazla gazı azaltabilir, serbest radikalleri nötralize edebilir ve kanser gibi çeşitli hastalıkları önleyebilir. Ayrıca tansiyonu düzenler ve aterosklerozu ortadan kaldırırlar. Bu tohumlar, tiamin, piridoksin, riboflavin ve niasin gibi vitaminler sağlar. Sadece bunlar değil, aynı zamanda demir, bakır, kalsiyum, potasyum, manganez, selenyum, çinko ve magnezyum gibi mineraller de sağlarlar .

Kakule

Kakule sağlık yararları sindirim yardımcı, spazmları azaltmak, daha düşük kan basıncı, metabolizma artırmak, dolaşımını artırmak ve sıklığı ve idrar hacmini artırmak için yeteneğini içerir. Ayrıca riboflavin, niasin, C vitamini ve demir, manganez ve potasyum gibi mineraller gibi temel vitaminleri de sağlar .

Tarçın

Tarçın, iltihabı azaltma, ağrıyı ortadan kaldırma, şeker hastalığını yönetme, enfeksiyonları ortadan kaldırma, aşırı gazı azaltma ve kalp sağlığını iyileştirme becerisi ile bilinmektedir. Ayrıca bilişsel işlevlerin artmasına, güçlü kemiklerin oluşturulmasına, kanserin önlenmesine, gözlerin ve cildin sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur!

Karanfiller

Karanfil, ağız hastalıklarına karşı savaşan antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek, kanseri önlemek ve kemik sağlığını korumak için kullanılabilir.

Kimyon

Kimyon tohumları, antioksidan, anti-inflamatuar ve doğası gereği karminatiftir. Sindirimi artırır, sperm sayısını arttırır, güçlü kemikler oluşturur, görme gücünü arttırır ve maküler dejenerasyonu önler. Kimyon tohumlarının diğer faydaları arasında kalp atış hızını , düşük kan basıncını yönetme , birçok enzim reaksiyonunda ko-faktör olarak hareket etme, kırmızı kan hücresi sayımını artırma ve çeşitli kanser türlerini önleme özellikleri bulunmaktadır.

Rezene tohumu

Rezene uzun süredir bağırsak hareketlerini düzenleme, kanseri önleme, antioksidan aktivite ile yaşlanmayı geciktirme ve enzimatik aktiviteyi artırma becerisi ile bilinmektedir. Rezene tohumları, bakır, demir, kalsiyum, potasyum, manganez, selenyum, çinko ve magnezyum gibi birçok mineralin büyük bir kaynağıdır. Bunlar ayrıca organik bileşikler ve pinene, myrcene, fenchone, chavicol, cineole, anethole, limonene ve anisic aldehyde gibi asitler bakımından zengindir.

Çemen tohumları

Çemen otu tohumları, belirli Asya kültürlerinde vücuda güçlü bir besin takviyesi sağlayan çok popüler ve etkili bir baharattır. Sindirimi iyileştirme ve kabızlığı azaltma, kolesterol seviyelerini düşürme, insülin seviyelerini düzenleme ve vücuttaki sıvı seviyelerini yönetme kabiliyetine sahiptir.

Sarımsak

Sarımsak, yemeklere eşsiz bir lezzet katmak için kullanılan harika bir baharattır. Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, soğuk ve öksürük ile savaşmaya yardımcı olur.

Zencefil

Büyük ölçüde sindirime yardımcı olduğu bilinen zencefil , kanseri önleme, iştahı artırma ve solunum koşullarını iyileştirme gibi birçok fayda sunan bir baharattır.

Yabanturpu

Yabanturpu, idrara çıkma, iltihabı azaltma ve sinirleri yatıştırmaya sahiptir. Ayrıca kanserin önlenmesinde, sağlıklı sindirimin uyarılmasında ve antioksidan bileşiklerinden dolayı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde yardımcı olur.

Topuz

Topuz, bağışıklık sistemini güçlendirmek, güçlü kemikler oluşturmak, depresyonu azaltmak , cinsel libidoyu arttırmak, sindirimi teşvik etmek ve aşırı gazı ve uykusuzluğu azaltmak için yeteneğe sahiptir . Aynı zamanda cildin sağlıklı kalmasına, saç sağlığının korunmasına ve vücudun tüm bölgelerine dolaşımının artırılmasına yardımcı olur.

Hardal tohumu

Hardal tohumları, genel sağlığınızı artırabilecek organik bileşikler ve uçucu yağlarla doludur. Aynı zamanda organlarınızın normal işleyişi için gerekli olan harika bir B-kompleks vitamin kaynağıdırlar.

Muskat (Küçük hindistan cevizi)

Muskat, insan sağlığı için gerekli olan büyük bir antioksidan, vitamin ve mineral kaynağıdır. Fungal enfeksiyonlarla savaşabilir, afrodizyak olarak çalışabilir, sindirimi iyileştirebilir, fazla gazı azaltabilir, saç ve cilt sağlığını iyileştirebilir. Aynı zamanda maküler dejenerasyonun önlenmesine ve kanser gelişme olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Safran

Safran birçok karotenoid içerir ve bağışıklık sistemi sağlığını büyük ölçüde artırır. Aynı zamanda yaralardaki enfeksiyonlarla savaşır , ruh halini yükseltir, uykuyu uyarır, kırmızı kan hücresi oluşumunu uyarır, spazmları ortadan kaldırır ve hormonal aktiviteyi modüle eder. Safran, içinde bulunan potasyumun vasodilasyon özelliklerinden kan basıncını azaltabilir.

Zerdeçal

Zerdeçal en iyi anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Cilt bakımında yardımcı olur, kanseri önler, menstruasyonu kolaylaştırır ve vücudu zehirler.

Demirhindi

Demirhindi bir Güney Asya baharatı olmakla birlikte çok popülerdir. Çünkü kan damarlarını ve arter gücünü geliştirir, sindirimi ve atılımı sağlıklı bir şekilde düzenler, kanseri önler, kan kolesterolünü düşürür ve güçlü kemikler oluşturur. Aynı zamanda, kan dolaşımını ve oksijenasyonunu artırmaya, vücuttaki enzim aktivitesini düzenlemeye ve vücuttaki mukoza zarlarını da iyileştirmeye yardımcı olur.

Vanilya

Vanilya ,kendi sağlık yararları olan çok çeşitli kimyasal bileşikler ve uçucu yağlar içerir. Bununla birlikte, vanilya  üzerinde yapılan çalışmalar, kan basıncını kontrol etmeye, kalp hızını azaltmaya, sinirleri yatıştırmaya, vücut metabolizmasını düzenlemeye, uyumaya ve güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olduklarını göstermiştir.

Kaynak
Organicfacts

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu