Edebiyat & Sanat

Barış Manço Kimdir?

2 Ocak 1943 yılında İstanbul Zeynep Kamil Hastanesi’nde dünyaya gelen Türk Rock Müziğinin öncüsü Barış Manço,Rikkat Yanık ve İsmail Hakkı Manço çiftinin dört çocuğundan ikincisi olarak dünyaya gelmiştir.

Barış Manço KimdirDoğduğu dönem ikinci dünya savaşı dönemine rastladığı için ailesi ona Mehmet Barış ismini vermiştir.Barış Manço’nun annesi Rikkat hanımda o dönemlerde Türk Sanat Müziği Sanatçısıydı ve Zeki Mürenin de hocalığını yapmıştı.

Üç yaşına geldiğinde anne ve babası ayrılmış Manço babası ile yaşamaya başlamıştır.15 yaşındayken eğitim gördüğü Galatasaray Lisesinde Kafadarlar adlı ilk müzik grubunu kurmuş ve ilk kez sahne almıştır.1959 yılında ilk konserini Galatasaray Lisesinde vermiştir.1960 yılında ise ikinci grubu olan Harmoniler müzik grubunu kurdu.Daha sonra bu okuldan ayrılan Manço Şişli Terakki Lisesine geçiş yapmıştır.

Liseyi bu okulda bitirdikten sonra üniversite öğrenimini Belçika Güzel Sanatlar Kraliyet Akademisinde tamamlamıştır.Bu okulu birinci olarak bitirirken mezuniyetinde de madalya almıştır.

Barış Manço Kimdir1967 yılında Fuat Güler ve Mazhar Alanson ile birlikte Kaygısızlar grubunu kurdular.Kaygısızlar grubundan 1970 yılında ayrılarak Fransa’da isimsiz bir grup kurdu bu grupla 52 konsere çıkmıştır.Verdiği Antalya konserinden sonra Manço,yanındaki yabancı uyruklu müzisyenlerden dolayı tutuklanmış ertesi gün mahkemeye çıkarılarak serbest bırakılmıştır.

Daha sonra Kurtalan Ekspres adlı grubunu kurma çalışmaları başladı ve 1972 yılında bu grubu kuran Barış Manço,Gamzedeyim ve Ölüm Allah’ın Emri şarkılarının yer aldığı ilk plak çalışmasını yaparak o sene askerlik görevini yerine getirmeye gider.Askerliğini yedek subay olarak yapan Manço,Askerden döndükten sonra çalışmalarını hızlandırır ve 1974 senesinde Hey Dergisi tarafından yılın erkek sanatçısı seçilir.

1975 yılında tanıştığı Lale Çağlar ile 1978 yılında evlenir.1979 yılında ise gelirini sağır ve dilsiz çocuklar adına bağışladığı bir Anadolu turnesi düzenler.

1988 yılında aile ve çocukları ilgilendiren 7’den 77’ye programı ile televizyonda yayın hayatına başlamıştır.378 bölümden oluşan bu program sadece pazar günleri yayınlanmış ve 6 Aralık 1998 yılında sona ermiştir.Programdan geriye Adam Olacak Çocuk sözleri kalmıştır.Barış Manço,1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Barış Manço Kimdir5 Şubat 1992 yılında annesini kaybeden Manço sıkıntılı ve üzüntülü bir dönem geçirdi.1992 yılı onun için tam bir zirve yılı olarak geçmiş ve Mega Manço adında bir albüm çıkararak o dönemlerde büyük ses getirmiştir.

Barış Manço, yaptığı 200 beste ile 12 altın 1 tane platin albüm sahibi olmuştur.Yapmış olduğu besteleri birçok dile çevirmiş tüm dünyada dillere pelesenk olmuştur.Barış abimizin akılda kalan bir çok eseri var bunlardan örnek vermek gerekirse Arkadaşım Eşşek, Gülpembe, Unutamadım, Alla beni pulla beni, Yaz dostum gibi daha bir çok eserini severek dinledik ve eskimeyen parçalarını dinlemeye devam ediyoruz.

Evliliğinden iki çocuğu olan Manço,seneler önce sorulan ölüm sizce nedir? sorusuna “ölüm yaşam denen uykudan uyanmaktır” diye cevap vermiştir.Barış abimiz 1 Şubat 1999 senesinde aramızdan ayrılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu