Çocuk & Aile

Bebeklerde Asit Reflüsü Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Hemen her bebeğin yemek yedikten sonra kusmasıyla karşılaşmışızdır. Bebekler yiyecek ya da süt tükettiklerinde mideye ulaşması için yemek borusundan (Özofagus’tan) geçer.

Yemek borusunun alt ucunda, özofagus sfinkteri olarak bilinen ve bağırsağın içine gıdayı bırakacak şekilde açılan küçük bir vana açılır ve sonra kapanır.

Bebeklerde bu vana vücuttan gaz dışarı çıkacak şekilde açılır. Gazla birlikte az miktarda mide sıvıları ve asitler de ortaya çıkabilir.Bebeklerde bu olay normal olmasına rağmen eğer sıklıkla kusmaya başlamışsa asit reflüsü olabilir.

Asit reflüsü çoğunlukla bebeklerin sindirim sisteminin tam olarak gelişmemesinden  kaynaklanır. Bu aslında oldukça normaldir ve bebeğin sağlığı açısından çok sorun yaratmadan 12 – 18 ay içerisinde ortadan kaybolur. Bununla birlikte, bazı bebeklerde bazı kas, kalp veya nörolojik problemlerinin olması nedeniyle asit reflüsü meydana gelebilir. Bazen, asit reflüsü bebeklerin aşırı beslenmesi veya bazı ilaçların kullanımı nedeniyle oluşabilir.

Genel Belirtileri

Bebekler rahatsızlıklarını anne ve babalarına sözlü olarak iletemediğinden,bebeğin asit reflüsü belirtilerini gözlemlemek anne ve babanın sorumluluğundadır.

Bebeklerde asit reflüsünün en sık görülen belirtisi sıkça kusmaktır. Beslenme sonrası bir saat içinde bebeğin tükürdüğünü veya kusmaya başladığını fark edebilirsiniz. Aşırı asit reflü vakalarında çok kusma görülebilir. Ebeveynler bebeğin kusmuğunda, dışkı ve tükürüğünde kan olduğunu fark edebilirler.

Bebekler bu durumda ağrı ve tahriş hissedip ağlayabilirler. Mide veya göğüs ağrısı yaşayabilir bazen de mide ekşimesi görülebilir. Ayrıca, düzgün uyuyamayabilirler ve aniden uyanıp sürekli ağlarlar.

Asit reflüsünün başka bir belirtisi ise, bebeklerin yiyecek veya sütü reddetmeleri olabilir. Ayrıca, bu hastalığı olan bazı bebeklerin kilo verebileceği de gözlenmiştir.

Bazen de solunum problemlerine neden olabilir. Burun akması, gürültülü soluk alma, sinüs veya kulak enfeksiyonları, hırıltı, astım, bronşit vb. durumlar görülebilir.

Teşhis ve Tedavi

Anne ve babalar bebeklerinde bu belirtilerden herhangi birini görürse mutlaka çocuğu doktora götürmeleri önerilir. Normal durumlarda doktorlar, belirtilerden yola çıkarak reflüyü teşhis ederler. Bununla birlikte, bazı bebekler için ise durumun ciddiyetini belirlemek amacıyla testler yapmak zorunda kalabilirler.

Çocuklarda asit reflüsünü saptamak için sıklıkla uygulanan testlerden bazıları röntgen, patolojik testler, özofageal pH izleme ve üst endoskopidir.

Normalde, hafif asit reflüsü olan bebeklerin herhangi bir tedaviye ihtiyacı yoktur ve bebek büyüdükçe yok olur. Bununla birlikte, ılımlı ve şiddetli asit reflüsü olan bebeklere farklı tedavi türleri verilebilir. Çocuğun yaşam tarzındaki bazı değişiklikler tedavi için de kullanılabilir.

Anne ve babalar bebeği asla düz bir konumda bırakmamalıdır, zira bebeğin kafası daima yastık yardımıyla yükseltilmiş bir konumda tutulmalıdır. Bunun yanı sıra bebek, beslendikten otuz dakika kadar dik bir konumda tutulmalıdır. Ekstra özen göstermek, reflüden kaynaklanan rahatsızlıktan bebeğinizi rahatlatır ve iyileştirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu