Çocuk & Aile

Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi ve Belirtileri

Bebeğinizin süt alerjisi olduğundan mı şüpheleniyorsunuz? Bu makale, bu durumun belirtilerini ve tedavi seçeneklerini gösterir.

Yapılan araştırmalar, inek sütünün bebeklerin yaklaşık % 2 – 8’inde alerjik bir reaksiyona neden olduğunu gösteriyor. Böyle bir reaksiyonun başlıca nedeni, bebeklerin bağışıklık sisteminin süt proteinini vücuda zarar verebilecek bir şey olarak gördüğü ve dolayısıyla onunla savaşmaya çalıştığı ve bu süreçte bir alerjik reaksiyon ürettiği yönündedir. İşte süt alerjisinin belirtileri.

İnek Sütü Alerjisi Belirtileri

İshal

İshal, bir haftadan fazla sürdüyse süt alerjisinin belirtilerinden biri olabilir ve çocuğun günde dört kez su içeren dışkıları ortadan kaldırması gerekir. Bir diğer belirti de dışkıda kan varlığıdır.

Ciltte Oluşan Kabarcıklar

Bu durum bebeğin cildi üzerinde kızarıklıklara neden olabilir. Döküntüler tüm vücuda görülebilir veya birkaç alanla sınırlı kalabilirler. Bazen de yüz bölgesinde şişme eşlik edebilir.

Kusma

Eğer çocuk yediği mamayı biraz tükürürse bu normal karşılanır. Bununla birlikte, bu davranışta herhangi bir sapma veya artış süt alerjisine işaret edebilir.

Yetersiz Kilo Alımı

Bir bebek altı aylıkken, ağırlığı neredeyse ikiye katlanır. Diyetinin temel dayanağı süt olduğu için, kilo artışına katkıda bulunan ana faktördür. Bununla birlikte, bir bebeğin bu durumu varsa, sürekli ishalden müzdarip olur veya tükettiği şeyin çoğunu kusturmuş olabilir. Böyle bir durumda, yeterli kilo alımı olamaz.

Gaz

Bu durum bir bebekte aşırı gaza neden olabilir. Çoğu bebeğin gazdan muzdarip olmasına rağmen, süt proteinine karşı alerjide ciddi bir gaz sorunu ortaya çıkabilir.

Sürekli Ağlama

Tüm bebeklerin ağlaması doğaldır. Bununla birlikte, bebek sürekli çığlık atarsa ​​ve herhangi bir sebep olmadan da çığlık atarsa, süt proteini alerjik reaksiyonu sonucu karın ağrısı yaşıyor olabilir.

Solunum Problemleri

Çoğu bebekler soğuk algınlığı belirtileri yaşayabilirler, ancak çocuk sürekli hırıltılı ses çıkarıyorsa ve anormal mukus üretimi nedeniyle solunum sıkıntısı çekiyorsa, proteinlere karşı alerjik reaksiyona bağlı olabilir.

Tedavi Yöntemleri

Bir çocuğun süt alerjisi olduğunu doğrulamak için,süt diyeti yöntemi kullanılır. Bu yöntemde, süt bir süre bebeğin diyetinden tamamen çıkarılır. Süt alerjisi ile ilgili semptomlar giderdikten sonra süt, bebeğin diyetine yeniden gönderilir. Belirtiler yeniden ortaya çıkarsa, çocuğun bu durumdan mustarip olduğu doğrulanır. Bunun yanı sıra bebeklerde çeşitli kan testleri de yapılabilir.

Alerji bu testlerle teşhis edildikten sonra yapılması gereken ilk şey süt ve diğer süt ürünlerini bebeğin yiyecekleri arasından tamamen kaldırmak olacaktır. Bebeklerde anne sütü alerjisi çok nadir olduğu için annesi bebeği emzirmeye devam edebilir. Bununla birlikte, eğer annenin kendisi inek sütünü tüketiyorsa, bebeğin bu durumunun belirtilerini üretebilir. Böylece çocuğun yanında anne de inek sütünü kesmelidir.

Soya proteini formülü, geniş hidrolize formülü veya amino asit esaslı formül gibi alternatifler diyet içerisine dahil edilebilir.Doktorlar tarafından farklı mama türleri ya da ilaçlar verilebilir.

Çoğu süt alerjisi, çocuğun üç ya da dört yaşına gelene kadar kendiliğinden kaybolur. Böylece süt, çocuğun yiyecekleri arasına yeniden koyulabilir, ancak yalnızca bir doktor teşhis koyduktan sonra.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu