İslam

Bedir Savaşı Nedenleri,Önemi ve Sonuçları

Bedir Savaşı, İslamiyetin yayılmasında bir dönüm noktasıdır. Bu savaştan önce birçok savaş olmuştur fakat Müslümanlar henüz yeni devlet olmuşken ve henüz sayıları çok az olmasına rağmen büyük bir ölüm kalım savaşına girmişlerdir.

Bedir Savaşı, 13 Mart 624 senesinde Müslümanlar ile Mekkeli müşrikler arasında yapılmıştır. Hz.Muhammed (SAV) başta olmak üzere Müslüman ordusu sadece 300 kişiden oluşmaktadır. Mekkeli müşrikler ise yaklaşık 1000 kişilik orduyla katılmıştır.

Hz.Muhammed (SAV), defalarca müşriklerin ayağına gitmiş ve onları hak din olan Allah’ın dini İslam’a davet etmişti.Fakat müşrikler her defasında bunu reddederek savaşmayı ve Müslümanları yok etmeyi tercih ettiler.

Savaş başlamadan önce Peygamber Efendimiz hiçbir zaman kan dökülmesini istemiyordu. Hz. Ömer’i elçi olarak onlara gönderdi. Fakat müşrikler Müslümanları güçsüz ve aciz görerek alay ettiler.Barış isteğini kibirlenerek reddettiler.

Bedir Savaşı Krokisi
Bedir Savaşı Krokisi

Bunun üzerine savaş başladı, müşrik ordusu müslüman ordusunun tam üç katıydı ve donanımlı bir orduyla gelmişti.Müslüman ordusu ise üç yüz kişiydi. Peygamber Efendimiz Kalabalık gelen müşrik ordusunu görünce ellerini semaya kaldırarak Allah’a şöyle dua etti:

“Allah’ım işte kureyş! Onlar gurur ve kibir dolu bize geliyorlar. Sana ve senin dinine karşı çıkıyorlar. Dininin yayılmasına engel oluyorlar. Senin peygamberini yalanlıyorlar. Allah’ım sen bize yardım et.Allah’ım bana olan vaadini lutfet. Bu bir avuç insanı helak edersen yeryüzünde sana ibadet edecek kimse kalmaz!”

Bu dua üzerine bir fırtına kopuyor ve Hz.Mikail’in komutasında bin melek Efendimizin sağında, Hz.İsrafil’in komutasında bin melek Efendimizin solunda, Hz.Cebrail’in komutasında bin melek Peygamber Efendimizin önünde yer alarak tam üç bin melekle müşrik ordusunu bozguna uğrattılar, adeta talan olup neye uğradıklarını şaşırdılar.

Müslümanlarda on dört şehit vardı, müşriklerde ise Mekke’nin ileri gelen isimlerinden Ebu Cehil dahil olmak üzere yetmiş kişi ölmüştü.Bedir Savaşına katılanlara daha sonra Bedir Ashabı denilmiştir.

Bedir Savaşı Nedenleri,Önemi ve Sonuçları

Müslümanlığın kolay yayılmadığını ve ne kadar zahmetli ve çileli bir yoldan geldiğini Bedir Savaşı ile anlamaktayız.Bunun yanı sıra Allah’ın bu savaşta meleklerini gönderdiği Al-i İmran suresinin 123 ve 124. ayetlerinde şöyle belirtilmektedir:

“Andolsun ki sizler güçsüz olduğunuz halde Allah Bedir’de size yardım etmişti.Öyleyse Allah’tan sakının ki O’na şükretmiş olasınız.O zaman sen mü’minlere şöyle diyordun:İndirilen üç bin melek ile Rabbinizin sizi takviye etmesi size yetmez mi?”

Kaynak
Türkiye Diyanet Vakfıİslam Ansiklopedisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu