Sağlık

Böbrek Sağlığına İyi Gelen En İyi 20 Gıda

Böbrekler son derece önemli organdır. Bu doğal filtreler ekstra su ve toksinlerin kandan uzaklaştırılmasına, RBC üretiminin uyarılmasına ve kan basıncının kontrol edilmesine yardımcı olur. Fakat ne yazık ki, çoğumuz bu hayati organların değerini bilmiyoruz.Dünyada milyonlarca insan böbrek hastalığından etkileniyor. Yüksek tedavi masraflarının yanı sıra, vücudunuzun ve sevdiklerinizin geçireceği acı düşünülemez. Bu makaleden sonra, dikkat etmeye başlayın. İşte size sağlıklı bir böbrek için gerekli olan gıdaların bir listesi. Yukarı kaydırın!

1.Su

Kalori – 0 Protein – 0g Yağ – 0g Karbonhidrat – 0g

Su mucize bir iksirdir. Sizi sağlığınıza kavuşturabilir.Her gün tüketilecek önerilen su miktarı kadınlar için 8 bardak, erkeklerde 13’tür. Böbreklerinizin ve günlük aktivitelerinizin durumuna bağlı olarak, günde kaç bardak su içmeniz gerektiğini anlamak için doktorunuza danışın.

2.Lahana

Kalori – 22 Protein – 1 gr Yağ – 0 gr Karbonhidrat – 5 gr

Lahana, fitokimyasallarla doldurulmuş yapraklı bir sebzedir. İçindeki antioksidanlar vücuttaki zararlı serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur, böylece kanser, kardiyovasküler hastalık ve böbrek fonksiyon bozukluğu riskini azaltır. Lahana, zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

3. Kırmızı Biber

Kalori – 46.2 Protein – 1 g Yağ – 0 g Karbonhidrat – 9 g

Kırmızı biber, potasyum seviyesi düşük olduğundan böbrek sağlığı için iyidir. Ayrıca, C, B6, A, folik asit ve lif vitaminleri ile birlikte yemeklere renk ve tat katarlar. Kırmızı biber, bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayan antioksidan likopeni içerir.

4. Soğan

Kalori – 64 Protein – 2 g Yağ – 0 g Karbonhidrat – 15 g

Soğan nefesinizi kokutabilir, ancak soğan böbreklerinizin düzgün şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kan damarlarındaki yağlı maddenin çökelmesini önleyen flavonoidler ve quercetin içerir. Quercetin, kalp rahatsızlığı ve kanser riskini azaltabilen bir antioksidandır. Soğan böbrek dostu ve düşük potasyumludur. Ayrıca yağları, proteinleri ve karbonhidratları metabolize etmeye yardımcı olan krom içerir.

5. Kuşkonmaz

Kalori – 27 Protein – 3 gr Yağ – 0 gr Karbonhidrat – 5 gr

Kuşkonmaz düşük kalitede olup A, K ve C vitaminleri ile yüklüdür. Kuşkonmaz tüketmeden önce doktorunuzla konuşmanız gerekir.

6. Sarımsak

Kalori – 203 Protein – 9 g Yağ – 1 g Karbonhidrat – 45 g

Soğan gibi sarımsakta keskin kokuyor. Ancak, en etkili bitkisel ilaçlardan biridir. Artı, eklendiği gıdaların lezzetini arttırmaya yardımcı olur. Araştırmacılar, metformin (şeker hastalığı tip 2 hastalar için reçete edilen bir ilaç) ile birlikte sarımsak suyunun reno-koruyucu etkileri olduğunu gösteren önemli kanıtlar buldu.

7. Karnabahar

Kalori – 25 Protein – 2 g Yağ – 0 g Karbonhidrat – 5 g

Karnabahar, zengin bir C vitamini, folat ve lif kaynağı olan, böbrek dostudur. Aynı zamanda karaciğer için önemli olan ve vücuttaki zehirli maddeleri nötralize eden bileşikler de içerir. Karnabahar haşlanmış, çiğ veya salata olarak tüketilebilir.

8. Elma

Kalori – 65 Protein – 0g Yağ – 0g Karbonhidrat – 17 g

Elma zengin bir vitamin, mineral ve elyaf kaynağıdır. Kötü kolestrol, kalp rahatsızlığı, kanser ve şeker hastalığını azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir (5). Şeker hastalığı böbrek yetmezliğiyle yakından alakalı olduğundan, tüketilen elmalar böbrek sorunlarınızdan korunmanıza yardımcı olabilir.

9. Kızılcık

Kalori – 51 Protein – 0g Yağ – 0g Karbonhidrat – 13 gr

Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonu için popüler bir ilaçtır. Antioksidan özelliklerinden dolayı, sindirim sistemi ya da böbreklerdeki bakteriyel büyümeyi önleyen doğal bir antibiyotiktir. Bir araştırma çalışması, kızılcıkların kalsiyum okzalat böbrek taşını tedavi etme potansiyeline sahip olduğunu gösterdi. Meyve suyu yapmak için daima taze kızılcık tüketin. Bununla birlikte, böbreklerin aşırı yorulmasını önlemek için çok fazla içmeyin.

10. Balık

Kalori – 175 Protein – 19 gr Yağ – 10 gr Karbonhidrat – 0 gr

Balık, yüksek kaliteli bir protein ve çoklu doymamış yağ asitleri kaynağıdır (PUFA). PUFA bileşenleri arasında iltihaplanmayı azaltmak, serbest oksijen radikali temizlemek, kalp hastalığını önlemek, LDL kolesterolü düşürmek ve böbrekleri korumak için yararlı olan omega-3 yağ asitleri bulunur. Bilim adamları, balık tüketenlerde PUFA’larının böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlatabileceğini bulmuşlardır.

11. Kabak Çekirdeği

Kalori – 285 Protein – 12 g Yağ – 12 g Karbonhidrat – 34 g

Bu parlak yeşil tohumlar sadece güzel olmakla kalmayıp,diyet lifi, E vitamini, çinko, protein, bakır ve demir ile yüklü oldukları için bilimsel olarak mesane taşı riskini azalttığı kanıtlanmıştır.Çekirdekte da fosfor açısından yüksek olduğu için vücudunuzdaki potasyum düzeylerini artırabilir, böbrek sorunlarınız varsa tüketmeden önce doktorunuzla konuşun.

12. Limon Suyu

Kalori – 61 Protein – 1 gr Yağ – 0 gr Karbonhidrat – 21 gr

Limon suyu, böbrek sorunlarının tedavisine yardımcı olma potansiyeline sahiptir. İçindeki C vitamini ve sitrik asit, iç pH’nın korunmasına yardımcı olur, daha iyi sağlık ve güçlü bağışıklık sağlar. Sabah veya öğle yemeğinden önce limon suyu için. Bir bardak suda inceltin ve şeker eklemeden için.

13. Ahududu

Kalori – 140 Proteini – 1 gr Yağ – 1 gr Karbonhidrat – 15 gr

Ahududu, insan vücudundaki zararlı serbest radikalleri nötralize eden ellagik asit içerir.Kırmızı renk, bu meyvelerin antosiyanin içerdiğini ve aynı zamanda diyet lifi, C vitamini, manganez ve folat için iyi bir kaynak olduğunu gösterir. Ahududu da kanser hücresi büyümesini önlemede yardımcı olur.

14. Tatlı Patates

Kalori – 180 Protein – 2 g Yağ – 1 g Karbonhidrat – 32 g

Daha önce de belirtildiği gibi, böbrek yetmezliği veya hastalığı diyabetle yakından ilgilidir. Ve diyabet kötü beslenme alışkanlıklarına ve obezite ile bağlantılıdır. Yani, eğer obezseniz, böbrekleriniz etkilenebilir. Bununla birlikte, potasyum açısından yüksek olduğu için bunları tüketmeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

15. Yaban mersini

Kalori – 84 Protein – 1 gr Yağ – 0 gr Karbonhidrat – 21 gr

Yaban mersini toksinleri temizlemeye yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olabilecek besin maddelerinden zenginlerdir. Kilo vermek ve böbreklerinizi korumak için yaban mersini tüketin.

16. Çilek

Kalori- 49 Protein – 1 gr Yağ – 0 gr Karbonhidrat – 12 gr

Çilek, zengin bir antioksidan kaynağı, C vitamini, manganez ve liftir. Anti-inflamatuar ve antikanser özelliklere sahiptirler.Sağlıklı bir kalp ve böbrekler için iyi bir seçimdir. Bununla birlikte, daha iyi böbrek sağlığına katkısı vardır .

17. Kiraz

Kalori – 51 Protein – 1 gr Yağ – 0.3 gr Karbonhidrat – 13 gr

Kiraz, kalp ve böbreklerinizi korumaya yardımcı olan zengin bir antioksidan ve fitokimyasal kaynaktır.Kirazı günlük olarak tüketmek, özellikle böbreklerde vücuttaki iltihaplanmayı azaltmada yardımcı olur.

18. Kırmızı üzüm

Kalori – 104 Proteini – 1.1 g Yağ – 0.2 g Karbonhidrat – 27 g

Kırmızı üzümlere, resveratrol adı verilen ve kalp sağlığının geliştirilmesi ve böbreklerin korunması gibi birçok sağlık faydası bulunan doğal bir polifenolik bileşik yüklüdür. Resveratrol, iskemi-perfüzyon yaralanması, uyuşturucu kaynaklı yaralanma, diyabetik nefropati vb. Gibi böbrek yaralanmalarını iyileştirmeye yardımcı olur. Böbreklerinizin sağlığını artırmak için kırmızı üzümleri yeterli miktarda tüketin.

19. Kale

Kalori – 33 Proteini – 2.9 g Yağ – 0.6 g Karbonhidrat – 6 g

Kale, yemek sonrası kan şekeri düzeylerini düzenleyen zengin bir besin kaynağıdır. Şeker hastalığı, böbrek yetmezliğiyle yakından ilişkili olduğu için tüketilen kale hem diyabet hem de diyabetik nefropati tedavisinde yardımcı olabilir. Bununla birlikte, özellikle böbrek hastalığından muzdaripseniz, kale bitkisini tüketmeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

20. Karpuz

Kalori – 46 Protein – 0.9 g Yağ – 0.2 g Karbonhidrat – 11 g

Karpuz, kuvvetli bir antioksidan likopen ile yüklüdür. Zararlı serbest oksijen radikallerini süpürüp böbrek hasarını önlemeye yardımcı olur. Ancak karpuzu büyük miktarlarda tüketmeyin.

Bunlar doktorunuza danıştıktan sonra tüketebileceğiniz gıdaların listesi. Şimdi, size ne kaçınmanız gereken gıdaları söyleyeyim.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler ve İçecekler

  • Fındık
  • Fıstık ezmesi
  • Mercimek
  • Kurutulmuş fasulye
  • Muz
  • Ispanak
  • Kırmızı et
  • GDO
  • Yüksek sodyum içeren gıdalar
  • Mandıra
  • Yapay tatlandırıcılar
  • Kafein
  • Gazlı içecekler
  • Domates
  • Kahvaltı gevreği
  • Yabani ve kahverengi pirinç
  • Konserve veya şişe buzlu çay
  • Kepekli ekmek ve makarna
  • Portakal
  • Patates
  • Alkol

Böbreklerinizi sağlıklı tutmak için yaşam tarzınızı değiştirmeyi düşünmelisiniz. Genelde sağlık için iyi olmayan çok fazla protein yüklü gıdayı tüketmekten kaçının. Ayrıca yürüyüş yapmak ya da vücudunuzun düzgün çalışmasını sağlamak için koşmanız gerekir. Sonunda, eğer böbrek hastalığı geçiriyorsanız, doktorunuza yemek alışkanlıklarınız hakkında bilgi verin. Sağlıklı bir böbrek için bu gıdaların size daha iyi bir fikir verdiğini umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu