Türkiye

Bordo Bereliler Hakkında Bilgi

Halk arasında ismi Bordo Bereliler geçen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin daima göreve hazır ve bu iş için seçilmiş kişilerden oluşan birliğidir. Bordo berelilerin asıl ismi Özel Kuvvetler Komutanlığı’dır. Özel Kuvvetler Komutanlığı, 1992 yılında Genel Kurmay Başkanlığı’na bağlı olarak kurulmuştur. TSK’nın farklı rütbelerinden oluşan Subay, Astsubay ve Uzman erbaşlardan oluşan ülkemize yapılacak olan tüm tehdit unsurlarını bertaraf etmeye yönelik üst düzey eğitimlerden geçirilerek yetişen özel askerlerdir.

Özel Kuvvetlere gönüllü olarak başvuran profesyonel askerler, bazı seçmelerden geçirilerek seçilirler. Komando eğitimi görmüş bir askerin bordo bereli olması için 6 ay daha komando ihtisas eğitimi alması gerekir. Sonrasında 3,5 yıl balık adam, paraşüt, bomba imha, keskin nişancılık, hayatı idame ettirme ve daha birçok eğitimden geçmektedirler.

Seçmelerde boyları 1,75 – 1,90 arası olan kişiler tercih edilir. Bordo bereli olacak kişinin gözleri çok sağlam olması gereklidir ve gözlüklü kişiler bu göreve alınmazlar. Askerlik mesleğini en üst düzeyde icra ederler. Aldıkları eğitimler ve sürekli bu eğitimlerin tekrar edilmesi onları fiziksel anlamda güçlü kılmakla kalmayıp zihinsel anlamda da güçlü kılmaktadır.

Normal bir insanın psikolojisini dağıtan durumlardan kolayca çıkabilirler.Yüksek baskılar altında doğru kararları anında alabilirler.Asıl amacın zihinsel ve fiziksel gücün teknik ve pratik anlamda hızlı bir şekilde kullanılarak yapılan harekatın maksimum fayda ile yürümesidir. Hızlı ve doğru kararlar almalarından dolayı bu özellik onları diğer askerlerden farklı kılar.

Hepsinin tıbbi bilgiside bulunmaktadır. TSK envanterinde bulunan tüm silahları kullanabilirler ayrıca doğa şartlarında silahsız dahi kalsalar kendilerine silah yapacak materyaller bulabilirler.

Aralarında abi kardeş ilişkisi vardır.Genel Kurmay Başkanlığı’na bağlı oldukları için diğer birimlerden emir almaz ve emir vermezler.Aralarındaki telsiz konuşmalarında kendi belirledikleri kodları kullanırlar.Yada telsiz açmazlar!!

Almanya’da yapılan ve 26 ülkeden katılan “Dünya Özel Kuvvetler Şampiyonası’nda”Amerika’nın “Delta Force” ekibini de geçerek Dünya birincisi olmuşlardır. Bordo bereliler yurt içi ve yurt dışında düşmana korku salan ve bir o kadar da Türk milletine güven veren bir birliğin olması bizleri gururlandırmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Özel Kuvvetler İçin Hazırlamış Olduğu Video

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu