Sağlık

Bu Yiyecekler Metabolizmanızı Hızlandırıyor!

Bazı gıdalar metabolik hızınızı artırabilen özel bitki besinleri içerir. Çoğumuz “metabolizma hızı” terimine aşina olsak da, onu sık sık gıdaları sindirdiğimiz hızın eş anlamlısı olarak kullanırız. Bununla birlikte, metabolizma bundan daha karmaşıktır, çünkü metabolik işlemler vücudun ne kadar etkili kalori tükettiğini, besinlerin vücudumuz tarafından nasıl alındığını ve vücudunuzun toksinleri nasıl filtrelediğini belirler.

Tüm bu işlemler sağlığımız için çok önemlidir, metabolik problemler sıklıkla obezite, kalp hastalığı, sindirim problemleri ve diğer ilgili sağlık koşulları ile ilişkilendirilir. Metabolizmayı artıran besinler metabolizma hızınızı artırabilir, özellikle de fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme ile birleştirildiğinde tüm bu sorunları kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

İşte metabolizmayı arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış 7 gıda:

Yeşil Çay

Bilim adamları bu etkiden hangi besinlerin sorumlu olduğu konusunda kararsız olsalar da, birkaç çalışma yeşil çayın metabolizma hızını artırabileceğini göstermiştir. Örneğin,2013 yılında yapılan tip 2 diyabet hastalarını içeren bir  araştırma, her gün 4 bardak veya daha fazla yeşil çay içmenin vücut ağırlığını, vücut kitle indeksini (BMI) ve kan basıncını önemli ölçüde azaltabildiği görülmüştür.

Bazı bilim adamları, kafeinin bu etkiden en azından kısmen sorumlu olabileceğini ve bunun anlamlı olduğunu, çünkü kahvenin de metabolik hızı arttırdığını, ancak olumlu etkinin şeker, süt veya krema gibi herhangi bir katkı maddesi tarafından değiştirildiğini öne sürmekte.

Yumurta

Proteinli yiyeceklerden oluşan zengin bir diyet metabolizma oranlarını arttırmak isteyenler için yararlı olabilir. Bunun nedeni, vücudunuzun proteinleri diğer besinlerden daha fazla parçalamasıdır. Bazı araştırmalar, % 29 protein içeren bir diyetin toplam protein kalorisinin % 11’ini alandan daha yüksek metabolik hız ile ilişkili olduğunu bildirmiştir.

Bu nedenle yumurtalar metabolizmanızı hızlandırmak için mükemmel bir seçenektir çünkü 1 büyük haşlanmış yumurta 6.29 g proteine eşittir .

Kestane

Kestane yalnızca sizi daha uzun süre mutlu hissetmekle kalmaz, aynı zamanda selenyum bakımından zengin oldukları için metabolik hızınızı da arttırır. Bu mineral, metabolizmamızı düzenlemekten sorumlu organ olan tiroid bezi, ayrıca üreme ve bağışıklık sistemi için çok önemlidir.

Brokoli ve Koyu Yeşil Yapraklılar

Ispanak, lahana ve diğerleri gibi yapraklı sebzeler, bir kişinin metabolik hızını artırabilir, çünkü her ikisi de metabolik sağlık için çok fazla demir ve magnezyum içerir. Domates veya limon gibi C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzelerle eşleşmeleri en iyisidir, bu da sadece tadını geliştirmekle kalmaz, demirin emilimini de arttırır.

Brokoli, ayrıca, metabolizmanızı normalleştiren ve hatta sizi belirli kanser türlerinden koruyabilen, glukorafanin adı verilen bir fitokimyasal içerir.

Biber

Eğer baharatları seviyorsanız, yiyeceklere biber ilavesinin aslında metabolizmayı iyileştirebileceği ve kilo vermenize yardımcı olabileceği tespit edildi. Biberin içeriğindeki kapsaisin isimli, metabolizmayı artırabilen ve sizi uzun süre doygun hissetmenize neden olan bileşen sayesinde gerçekleşir.Araştırmalara göre günlük 50 kalori daha yakmanıza yardımcı olabileceğini tahmin ediyor.

Mercimek

Metabolizmanızı arttırmanıza yardımcı olabilecek ve potansiyel olarak kilo vermeyi teşvik eden başka bir gıda mercimeklerdir. Bu baklagiller, metabolizmayı kendi başına uyaran çok fazla protein içerir, ancak bu, metabolizmanıza yardımcı olabilecek mercimeklerde bulunan tek besin değildir.

Mercimek ayrıca her ikisi de iyi metabolizma için gerekli olan çok miktarda demir ve lif içerir.

Keten Tohumu

Bu listedeki en son, ama kesinlikle önemli olan öğe keten tohumu. Bu tohumlar besin bakımından zengindir. Bol miktarda protein, vitamin, esansiyel mineraller, antioksidanlar ve sağlıklı yağlar içerir.Bu tohumlar genellikle metabolik sendrom için tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılır.

Kaynak
Tudoporemail

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu