Bulutlar, serbest atmosferde buz kristalleri ve su damlacıkları gibi gözle görülür parçacıkların bir araya gelmesiyle veya hava parselinin atmosfer içerisinde yükselmesi esnasında içerisinde bulunan su buharının yoğunlaşmasıyla oluşur. Sisin buharlaşması şeklinde oluşan bulutlarda söz konusudur.

Bulutun oluşumunda gerekli olan üç temel özellik; yükselme, soğuma ve yoğunlaşmadır. Yoğunlaşma, “Yoğunlaşma Çekirdekleri” adı verilen toz ve duman parçacıkları etrafına tutunan su buharının yükseldikçe soğuyarak yoğunlaşmasıyla oluşur.

Yüksek Bulutlar
indirCirrus

Beyaz renkte, çok ince iplikler halinde veya dar şeritler şeklinde bağımsız bulutlardır. Görünümleri lif veya ipek parlaklığındadır. Bu bulutlar genellikle Cirrocumulus ve Altocumulus bulutları ile Cumulonimbus bulutlarının üst kısımlarından meydana gelir. Cirrus bulutları, çok ufak buz kristallerinden meydana gelmiştir.

Cirrocumulus

eretqfKum taneleri veya küçük dalgacıklar halinde, oldukça küçük kümeciklerden meydana gelmiş ince,beyaz ve gölgesiz bulut örtüsüdür. Bulutlar toplu halde oldukları gibi, ayrı ayrı parçacıklar halinde de görülebilirler. Cirrrocumulusler, Cirrus veya Cirrostratus bulutlarının şekil değiştirmesinden veya parçalar halindeki Altocumuluslerin küçülmesinden meydana gelirler. Bu bulutlar tamamen buz kristallerinden ibaret olup, bazen aşırı soğumuş su damlacıkları da görülür.

Cirrostratus

cirrostratusCirrostratuslar gökyüzünü tamamen veya kısmen kaplar ve genellikle Hale olayını meydana getirirler.Bunlar şeffaf, saça benzer, beyazımsı lifler halinde düzgün görünümlü bulutlardır.Cirrostratuslar küçük buz kristallerinden oluşurlar.Bu bulutlar fazla kalın olmadıklarından şeffaf görünürler.Güneş ve ay ışığını geçirirler.

Düşünce ve Bilgini Paylaş

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz