Tarih

Çanakkale Şehitler Abidesinin Yapılış Tarihi ve Özellikleri

Yapımına 1952 yılında karar verilip temeli 17 Nisan 1954 yılında atılmıştır ve açılışı 21 Ağustos 1960 günü yapılmıştır.

Abide için 1944 yılında yarışma yapılmış ve bu yarışmayı Feridun Kip,Doğan Erginbaş,İsmail Utkular ve mühendis Ertuğrul Barla’nın projelendirdiği eser kazanmıştır.

Finansal nedenlerden dolayı yapımı birkaç kez durdurulmuş ve 15 Mart 1958 tarihinde sadece gövde kısmı tamamlanabilmiştir.

Bu sürede Milliyet gazetesi tarafından ülke genelinde bağış kampanyası düzenlenmiştir.21 Ağustos 1960 tarihinde resmi açılışı yapılmıştır ve Abidenin altında Savaş Eserleri Müzesi,yanında Mehmetçik Anıtı ve Türk Şehitliği bulunmaktadır.

Çanakkale Şehitler Abidesi, Çanakkale Boğazı girişi ve Morto Koyu’nun arasındadır.Bu yapıtın fikrini Atatürk’ün silah arkadaşı ve ilk askeri pilot olan Emir Nihat Sözeri vermiştir.

Sözeri,yapılması için gerekli olan paranın bulunabilmesi için yıllarca mücadele etmiş ve sonunda bu anıtı 253 bin şehidin anısına,Türk milletine armağan etmiştir.

Bu Anıt Çanakkale Savaşlarının simgesi haline gelmiştir.Yüksekliği 41,70 metredir.Atatürk’ün sözü olan “Çanakkale Kahramanlarının Hakkı 40 Metre Yüksekliğinde Anıt Yapsan Dahi Ödenmez” sözüne istinaden üzerine Atatürk’ün boyu da eklenerek 41,70 metre yükseklikte yapılmıştır.Ayaklarının arası 10 metre, kalınlığı 7,5 metredir.4 Adet ayak üzerine oturtulmuş ve tavanı betondur.

Yıllar geçtikçe yıpranan ve betonları dökülen Şehitler Abidesi,2004 yılında restore edilerek çok iyi bir duruma getirilmiştir.2004 yılında Abide’nin çevresine de birçok değişiklik yapılarak,Abide önüne ismi Mehmet olan ve farklı şehirlerden gelen 131 şehidimizin temsili kabri yerleştirilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu