Seyahat & Turizm

Çanakkale

Çanakkale İlimiz Hakkında Bilgiler

Çanakkale,bulunduğu konum itibariyle stratejik bir bölgedir.Çanakkale Bölgesi’nin (Troas) tarihi yaklaşık M.Ö 5000 yıllarına kadar uzanmaktadır.

Çanakkale Bölgesi (Troas) sınırları içinde,Dünya arkeoloji literatürünün önemli mekanlarından olan Truva, Neandria, Alexandria-Troas, Assos, Chryse, Dardanos ve Lampsakos’ta bulunmaktadır.

Çanakkale’yi M.Ö 5.yüzyılda Persler ve M.Ö 334’te Çanakkale Boğazı’ndan geçen Makedonya Kralı Büyük İskender ele geçirmiştir.İskender’in ölümüyle bölgeye Roma İmparatorluğu hakim olmuştur.

M.Ö. 2. Yüzyıldan M.S. 395 yılına kadar Roma İmparatorluğu,ilin yönetimini ellerinde bulundurmuş,Roma egemenliğini takiben Bizans İmparatorluğu’nun hakimiyetine girmiştir.

Bizans İmparatorluğu’ndan sonraki yıllarda bölgede Arap ve Haçlı istilaları olmuş;14.yüzyılda bir Türk Oymağı olan Karasioğulları yöreye gelmiş ve Balıkesir’i başkent yapmışlardır.

Çanakkale şehrini 15. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun Padişahı Fatih Sultan Mehmet kurmuş ve geliştirmiştir.Fatih’ten sonra da coğrafi durumu itibariyle gelişmesine devam etmiştir.

Birinci Dünya Savaşında İngiliz, Fransız ve Rus donanmaları Çanakkale Boğazını geçip,İstanbul’u ele geçirmek, Rusya’ya boğazlar yolunu açmak için saldırmışlar, Seddülbahir, Arıburnu, Morto Koyu, Alçıtepe, Kanlısırt, Conkbayırı, Kabatepe, Kocaçimen ve Anafartalar’da çok kanlı savaşlar olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde,Türk askeri,kahramanlık destanı yazarak “Çanakkale Geçilmez!” fikrini kabullenen İttifak Devletleri’nin 1915’te bölgeden çekilmesini sağlamıştır.

Çanakkale’nin, Ayvacık, Bayramiç,Biga, Bozcaada, Çan, Ecabat, Ezine, Gelibolu, Lapseki ve Yenice olmak üzere 11 ilçesi bulunmaktadır.

Çanakkale Türkiye’nin kuzeybatısında Gelibolu Yarımadası ile Anadolu’nun uzantısı olan Biga Yarımadası üzerinde hem Asya’da hem de Avrupa’da toprakları olan ikinci ilimizdir.

Çanakkale’de Ne Yenir?

Çanakkale ve ilçeleri tam bir deniz ürünleri cennetidir.Her mevsim taze balık ve deniz ürünlerini bulmak mümkündür. Çanakkale Kordon ve Kordon’da balık lokantalarında;yaz boyunca sardalya,kış mevsimi boyunca palamut ve lüfer yenilmesi önerilmektedir.

Tatlılarda ise; Peynir helvası, Mevlevi tatlısı, basma helvası’nın da denenmesi önerilir.

Ne Alınır?

Çanakkale’den seramik çanak, çömlek ve eski el sanatları ürünleri, Ezine’den peynir, zeytin ve zeytinyağı alınması tavsiye edilir.

Çanakkale’yi daha iyi anlamak için aşağıdaki tanıtımı izlemenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu