Edebiyat & Sanat

Cemil Meriç Kimdir?

Cemil Meriç, Cumhuriyet dönemi düşünürü ve edebiyat eleştirmeni. 1916’da Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde doğan Cemil Meriç, Fransız ve Türk öğretmenlerin ders verdiği Hatay Lisesi’ni bitirdi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümüne giren Cemil Meriç, bu okuldan mezun olmadan eğitimini yarıda bıraktı ve Hatay’a döndü. Sonraki yıllarda bir yandan öğretmenlik yaptı, diğer yandan kendisini okumaya ve düşünmeye adadı.

Bir süre sonra ise aynı üniversitenin Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu.Cemil Meriç,ilgi ve araştırma konuları ve bunlar hakkında verdiği keskin hükümler bakımından Cumhuriyet döneminin özgün yazarlarından biri kabul edilmektedir.İleriki yaşlarında görme yetisini kaybeden ,görme engelli Cemil Meriç yaşadığı bütün zorluklara rağmen okuma ve düşünme gayretinden hiçbir zaman ödün vermeden çalışmıştır.

Geçimini öğretmenlik ve yazarlıkta temin eden Cemil Meriç,yazarlığının ilk yıllarında Batı düşüncesi yanında Hint kültür ve edebiyatıyla yoğun olarak ilgilendi.Bir Dünyanın Eşiğinde başlıklı kitabında bunun verimlerini ortaya koymuştur.Bilgi ve merakının sonsuzluğunun ilk işaretini taşıyan bu kitaptan sonra daha çok Türkiye’ye ve Türk düşüncesine dönmüştür.

Cemil Meriç düşüncesinin anahtar kelimelerinden biri “tecessüs”, yani meraktır. Sorgulamaktan, kuşkulanmaktan araştırmaktan hiçbir zaman geri durmaz. Gençlere de bunu önerir.Düşünsel kalıpları ve düşünme alışkanlıklarını kırmaya çalışır.Bugün hangi düşünceye sahip olurlarsa olsunlar,entelektüeller arasında Cemil Meriç adı saygındır.

Hayatında ve ölümünden sonra kitaplarıyla birçok ödül ve onurlandırma yaşamış Cemil Meriç’in önde gelen eserleri şunlardır: Bir Dünyanın Eşiğinde (Hint Edebiyatı), Bu ülke , Umran’dan Uygarlığa, Kırk Ambar, Işık Doğudan Gelir, Kültürden İrfana.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu