Spor

Cemil Usta (Dozer Cemil) Kimdir?

Cemil Usta (Dozer Cemil) Kimdir?1 Ocak 1951 yılında Trabzon’da doğan Cemil Usta, Trabzonspor Klübünün efsane futbolcusudur. Güçlü fiziği, kuvvetli ayakları ve duvar gibi sert olmasından dolayı “Dozer Cemil” lakabını almıştır.

1967 yılında Sebat Gençlik Spor Klübünde futbola başlayan Cemil Usta, 1970 yılında Trabzonspor’a transfer oldu. Trabzonspor o dönem 2. Lig’de yer almaktaydı. 1973 – 1974 sezonunda Trabzonspor formasıyla 1. Lig’e çıkma sevincini yaşadı.

Trabzonspor kadrosunda sol bek oyuncusu olan Dozer Cemil, 1975 – 1976 ve 1976 – 1977 yılları arasında 2 yıl üst üste şampiyonluk yaşayarak Anadolu devrimini yaşayan futbolcudur.

1976 senesinde Şampiyon Klüpler Kupası’nda Liverpool karşısında gol atarak takımı 1 – 0 öne taşımış ve tarihi galibiyeti getirmiştir.

Cemil Usta, uzun yıllar Trabzonspor’da kaptanlık yapmış, 2 kez A Milli Takım formasını giymiştir. Trabzonspor’a büyük bir bağlılığı olan Usta, “Ben Trabzonspor’un kaptanıyım.Para için klübümü terk edip başka kaptanların arkasında oynamak bana yakışmaz” diyerek bu tarihi sözleriyle Trabzonspor’u bir kez daha ne kadar çok sevdiğini göstermiştir.

1978 yılında jübile yaptıktan sonraki dönemde Trabzonspor’un alt yapısında görev almış ve birçok yetenekli oyuncu yetiştirerek Türk futboluna büyük katkılar sağlamıştır.

Trabzon’da futbolun sevilmesinde ve gençlerin futbola yönlenmesinde büyük katkıları vardır.Cemil Usta, 15 Mart 2003 yılında vefat etmiştir.

Süper Lig, 2019 – 2020 sezonuna Trabzonspor’un efsane futbolcusu Cemil Usta’nın ismi verilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu