Tarih

Cengiz Han (Timuçin) Kimdir?

Moğol İmparatoru olan Cengiz Han, 1115 yılında Onon Irmağının kıyısında bulunan Dülün-Boldak kasabasında doğdu.Babasının ismi Yegüsey Bahadır’dır. Cengiz Han’ın imparator olmadan önceki asıl ismi Timuçin olarak geçmekteydi.

Timuçin’in babası Moğolların en tanınmış boy beylerindendi. Babası ölünce de etrafına Moğol ve Türk kabilelerini topladı.Kendisine karşı gelenlere ise katliam gibi zulümler yaptı. Ayrıca kabilelerin öne çıkan isimlerini öldürtüyor kendisine karşı duracak kim varsa bırakmıyordu.

Batı Moğolistan’a hakim olan Cengiz Han,burada İmparatorluğunu ilan etti ve devletine ilk olarak ileride Cengiz Kanunu olarak bilinecek bazı kurallar getirdi. Boy beyleri ve büyük kumandanlardan meydana gelen kurultay oluşturdu.

Cengiz Han (Timuçin) Kimdir?

İlk hedefinde Çin İmparatorluğu vardı.1215 yılında yapılan savaştan sonra Çin’in başkenti olan Pekin’i ele geçirdi.Daha sonra Uygur ve Karluk Türk devletlerini de kendi İmparatorluğu altında topladı.

1218 yılında Türkistan’a, Harezmşahlara ve Doğu Türk Hakanlığına karşı durarak Harezmşahlar hükümdarı olan Celaleddin Harezmşah büyük mücadeleler vermiş fakat Moğol kuvvetlerinin karşısında daha fazla dayanamayıp yenilmiştir.

Cengiz Han (Timuçin) Kimdir?Türkistan ve başkenti olan Semerkand dahil olmak üzere Cengiz Han’ın yönetimine geçmiştir.Celalettin Harezmşah İran’a çekilmiş fakat bir süre sonra Moğollar burayı da ele geçirerek kendi İmparatorluğuna katmışlardır.

Buradan Moğolistan’a dönen Cengiz, daha sonra  Çin’e karşı son seferine çıktı ve kazandı. Cengiz Han 18 Ağustos 1227 yılında Kansu’da öldü.

 

Çeşitli tarih kitaplarında da bahsedildiği gibi Cengiz tarihin en meşhur ve zalim kan dökücü hükümdarlarından biriydi.Moğol ordusunun o zamanlar 40 milyon insanı katlettiği bilinmektedir.Horasan, Kandehar ve Multan gibi medeniyet merkezlerini yakıp yıkarak ortalığı kan gölüne çevirdi.Milyonlarca Müslümanı öldürdü.Çoğunu camilerde kılıçtan geçirdi.Buhara, Semerkand ve Herat gibi ilim merkezlerini harabeye çevirdi.İslam alimlerinin milyonlarca eserinin bugün elde olmamasının sebebi Cengiz Han ve vahşi Moğol yağmacılarının yakıp yıkarak tahrip etmesidir.

Cengiz Han, Moğol olup Türklükle alakası yoktur.Yağmacılıkla geçinip Güneşe Tapardı.İslam ve medeniyet düşmanlığı vardı.Cengiz Han’ın Hasan Kasar, Kaçiun, Temüge olarak 3 erkek kardeş ve bunun yanı sıra Temulin adında birde kız kardeşi bulunmaktaydı.

İmparatoriçesi ve İlk karısı olan Börte’den, Cuci, Çağatay, Ögeday, Tuluy adında dört çocuğu oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu