Yiyecek & İçecek

Ceviz Nedir?Faydaları Nelerdir?

Ceviz ağacı mayıs ve haziran aylarında çiçek açar ve ülkemizin tüm bölgelerinde yetişmektedir.Ceviz uzun ömürlü bir ağaçtır ve çok sayıda türleri bulunmaktadır.

Ceviz sonbaharda olgunlaşır ve bir süre kurumaya bırakılır.İçerisinde A, B1, B6 vitaminleri ve magnezyum,çinko,potasyum bulunmaktadır.Kuru yemiş olarak tüketilen ceviz birçok tatlı ve yemeklerde de kullanılır.İçerisinde bol miktarda çinko ve bakır bulunan ceviz birçok rahatsızlığa karşı yardımcıdır.

Kolesterolü düzenler ve kalp atışlarını düzene sokar.Bağırsak ağrılarında faydalıdır.Karında su toplanmasına engel olur.Bal ile karıştırılıp yendiğinde basura faydası vardır.Ceviz stres ve sinirliliği azaltıp,çabuk sinirlenmeye karşı etkilidir.

Yapraklarından yapılan çay, kabızlıkta, iştahsızlıkta, kan şekerinde faydalıdır.Ayrıca bu çay banyo suyunda kullanıldığında egzama, frengi, uçuklarda, iltihaplı el ve ayak tırnaklarında, uyuz hastalıklarında, kemik çürümesi ve kemik hastalıklarında, ağız boşluğu iltihabında, hızlı saç dökülmelerinde çok faydalıdır.

Ceviz Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış taze yaprak,bir bardak suyla haşlanıp 5 dakika demlendirilir.Daha sonra süzülerek günde 1-2 bardak içilebilir.

Banyoda kullanılmak istiyorsak 2 avuç yaprak gece 2-3 litre su eklenerek sabaha kadar bekletilir.Sabah hafif ateşte 5 dakika kaynatılarak banyo suyuna eklenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu