Yiyecek & İçecek

Çikolata Nasıl Yapılır?

Dünyada satın alabileceğiniz hemen hemen tüm çikolata büyük ölçekli sanayi üretimi yapan büyük fabrikalarda üretiliyor. Bazı dört ya da beş büyük şirket üretiyor, ama çikolata severler, çikolatanın tahıldan markete kadar nasıl geldiğini öğrenmek isteyebilir. Çikolatanın giderek büyüyen bir hareketi vardır. İşte çikolatanın yapılış serüveni.

Bu narin çiçek, yediğiniz her çikolatanın aslında bir başlangıcıdır.

Burada doğrudan bir ağacın büyük dallarından büyüyen kakao meyvelerini görebilirsiniz.

Bu fotoğraf, meyvelerin sahip olabileceği muhteşem renkleri gösteriyor. Meyveler bir gök kuşağını andırıyor!

Her meyve 25 ila 40 kakao çekirdeği içerir.

Çekirdekler bu güzel beyaz zarla kaplıdır.

Kakao çekirdeklerinin nasıl olduğunu görün.

Hasattan sonra meyveler açılır ve çekirdekler çıkarılır.Daha sonra 5 ila 7 gün boyunca bir kapta mayalanırlar.

Fermantasyondan sonra, taneler güneşte 7 ila 10 gün boyunca kurur.

Hububatlar zaten kuru olup olmadıklarını kontrol etmek için sürekli kontrol edilir.Bundan sonra, dünya çapında çikolata üreticilerine taşınacak bez torbalara yerleştirilir. Tahılları aldıklarında, her birinin kalitesini garanti etmek için önce elleriyle kontrol ederler.

Çekirdekler, yaklaşık 20 dakika boyunca büyük bir makineye yerleştirilir ve kavrulur.

Kavurma işleminden sonra, devre kesici ve blender olarak bilinen bu kontrolden geçerler. Kırıcı, çekirdekleri öğütür, kabuğu çıkarmaz. İşlem için hazır olan bazı kakao çekirdeklerine bakın.

Taneler, bir granit taban üzerinde dönen büyük granit tekerleklerden oluşan melanger olarak bilinen bir arıtıcıdan geçer. Isı, kakao yağının uçlarda erimesine neden olur. Bu aşamada, şeker kamışı, süt tozu ve herhangi bir aroma eklenebilir. Çikolata üç günlüğüne burada kalır.

Üç gün sonra, çikolata çıkarılır.

Daha sonra çikolata daha yumuşak ve kadifemsi bir tavlama işlemine girer. Bu, sıcaklığı çok doğru bir şekilde yükselterek ve alçaltarak yapılır. Bundan sonra, çikolata polikarbonat kalıplara yerleştirilir ve birkaç saat buzdolabında bırakılır. Ve işte sonuç!

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu