Yiyecek & İçecek

Çikolatanın İcadı

Çikolatanın ham maddesi olan kakao çekirdeklerinin yetiştiği kakao ağacını yıllar önce Güney Amerika’nın yerli halkı olan mayalar keşfetti.

Kakao o yıllarda kralların vazgeçemediği sıcak içeceklerden biri olmuştur.Kakaonun Avrupa’ya gelişi Kristof Kolomb’la olmuştur.

Kristof Kolomb 1502 yılında yerlilerin kakaoyu kullandığını görmüş ve Hernando Cartes,bu ürünün önemini fark ederek İspanya’ya götürdü.Böylece kakao İspanya’da da kullanılmaya başlandı.

Daha sonra Fransa’da Davit Chaillou çikolatayı icad etti,fakat bu lezzeti saray dışına çıkaramadı.1778 yılında yapmış olduğu kırma ve yoğurma makinesinin ardından 1825 yılında Antoine Brutus,Meiner,Noisel-sur-Marne’de ilk çikolata fabrikasını kurdu.

Hollandalı çikolatacı Çonrad J.Van Houten,bulduğu bir yöntemle kakao tohumları içindeki kakao yağını çıkarmayı başardı.Daha sonraki yıllarda Daniel Peter çikolataya süt katarak sütlü çikolatayı keşfetti.

Kakao ağacının gövdesi düğümlü ve boyu 8 metreyi bulmaktadır.Pembe ve krem rengi çiçekleri bulunur.Anavatanı Orta Amerika ve Meksika’dır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu