Eğitim

Çin Bambu Ağacı

Çin bambu ağacı çok sabır isteyen yollardan geçerek yetiştirilir. Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir.Birinci yılda tohumda herhangi bir değişiklik olmaz.

Tohum yeniden gübrelenip sulanır. Bambu ağacı ikinci yılda toprağa filiz vermez. Üç ve dördüncü yıllarda da aynı işlem tekrarlanır.Fakat inatçı tohum bu yılda filiz vermez.

Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da aynı işlemi yaparlar. Ve nihayet bambu beşinci yılın sonlarına doğru yeşermeye başlar.Filiz verdikten 6 hafta sonra bambu yaklaşık olarak 27 metre boya ulaşır.

Çin bambu ağacından uzak doğulu filozoflar şöyle bir sonuç çıkarmışlardır;

“Eğer inat ve sabrı bir oluşumda bir araya getirecek kadar marifetli ve soğuk kanlıysanız, ödülünüz tahmin ettiğinizden de daha büyük olabilir.”

Bambu insanların işine çok yarayan bir bitkidir. Bambunun bütün türleri Asya, Amerika ve Afrika’da bulunur. En büyük türü 80 cm genişlik ve 36 metre boya kadar ulaşabilir.

Bambu, gıda, inşaat malzemesi, kumaş, bahçe, ev eşyası yapımı, müzik enstrümanları yapımı, silah ve bazı ülkelerde kağıt yapımında ham madde olarak kullanılır.

Bambu Çinlilerde uzun ömrün sembolüdür. Hindistan’da dostluk sembolü,Japonya’da ise dostluk ve temizliğin sembolüdür. Japonlar ayrıca yılbaşında giriş kapılarına koyarak “kodamatsu” yani bunun şans getirdiğine inanırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu