Ev & Yaşam Tarzı

Çin Herdemyeşili Bitkisi

Çin Herdemyeşili (Aglaonema commutatum), bitkisi Aroid (Araceae) ailesine ait bir bitki türüdür.Düşük ışık ve kuru havayı diğer ev bitkilerinden daha iyi tolere eder. Havalandırmalar etrafındaki soğuklukları sevmezler. Bitkiyi evde büyütmeyi düşünüyorsanız bu tür alanlardan uzak tutmalısınız.

Çin Herdemyeşili Özellikleri

Büyük, sivri, koyu yeşil yaprakları 6-10 inç (15-25 cm) uzunluğundadır. 7.5 cm genişliğinde ve ağırlıklı olarak beyaz, krem ​​veya gümüş renkli lekelere sahiptir. Sürekli melezlenmesinden dolayı değişik renk ve çeşitlere sahip olabilirler.

Farklı çeşitliliğe sahip olması nedeniyle halk arasında farklı isimlerle hitap edilmektedir. Örneğin “Kırmızı Zümrüt” olanlar yeşil yapraklara ve bu yapraklarda kırmızımsı lekelere sahiptir. “Gümüş Kraliçe” olarak bilinen ise yeşil yapraklarındaki gümüş rengi lekelerle tanınabilir.

Çin Herdemyeşili bitkisi yaz aylarında küçük çiçekler açar ve ardından kırmızı meyveler verir.Bu meyveler tomurcuk şeklindedir ve meyvelerin suyu oldukça zehirlidir.

Çin Herdemyeşili Bakımı

Anavatanı Güneydoğu Asya’nın Subtropikal ormanları olan Çin Herdemyeşili bitkisi sürekli nemli olmayı sevmektedir.

Tüm büyümeler bitkinin tacından başladığı için asla budamayı düşünmeyin eğer yaprakları kuruyacak gibi olursa bırakın dökülsün kendiniz kesmeyin.

Ayrıca kök salmayı sevmekte olan bir bitki ile karşı karşıya olduğunuzu bilin. Bu yüzden eğer saksı değiştirme işlemi yapacaksanız ilkbaharda yapmanız daha doğru olacaktır.

Bitki düşük ışık sevdiğinden doğrudan ışık altında tutmayın aksi halde yapraklarının sararmasına neden olursunuz. Suyu oldukça sevdiği için toprağı susuz bırakmayın. Hatta yapraklarına bile su püskürtebilirsiniz.

En iyi yetişebildiği sıcaklık aralığı 18-24 ° C’dir. Kısmen bunun altındaki sıcaklığa dayansa da 13° C’nin altındaki sıcaklıklarda yapraklarında grimsi sarı lekeler oluşur.

Kaynak
Toplu Bilgi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu