Tarih

Çin Seddi

Çin Seddi Çin’in kuzeybatısına uzanan savunma amaçlı olarak yapılmış Dünya’nın en uzun duvarıdır. Kalıntıları Po Hay Körfezinden başlayarak, Pekin’in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang Ho nehrini ikiye böler. Gobi Çölünün güneyinden batıya yönlenerek devam eder.

Çin Seddi’nin Savaş çağında M.Ö.403-M.Ö 221’ de temeli yirmiden fazla krallık tarafından atılmıştır. Chu, Qi, Wei, Han, Yan, Zhao, Qin krallıkları birbirinden korunmak amacıyla ilk setleri inşa ederler.

Qin,Zhao,Yan krallıkları Xiong Nu,Dong Hu, Lin Hu, Lou Fan’ın sınırlarını durdurmak ve ülkenin kuzey sınırlarını korumak amacıyla inşa ettiler.

Çin’in ilk imparatoru Shi-Huang-Ti burayı boydan boya aşılmaz bir savunma duvarı ile kapatmaya karar verdi.M.Ö 221’de daha önceki kralların yaptırdığı duvarlar uzatılıp birleştirildi.M.Ö. 3. Yüzyıldan M.Ö. 17. Yüzyıla kadar Çinliler Seddi uzatmaya devam ettiler.

Seddin yıkılmış yeri ile birlikte uzunluğu 10000 kilometreyi bulmaktadır. Bugün ayakta duran kısmı Ming Hanedanı devrinden kalan 3000 kilometrelik kısmıdır. Genelde duvarların yüksekliği 4-6 metre arasında,kalınlığı 7 metre ve üst kalınlığı 6 metre civarındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu